Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > ISRO

ISRO

ISRO to indyjska agencja kosmiczna.

ISRO (pol. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych) utworzona została 15 sierpnia 1969 roku jako część indyjskiego ministerstwa do spraw energii jądrowej. Za ojca ISRO i indyjskiego programu kosmicznego uważany jest Vikram Sarabhai. Siedziba agencji mieści się w Bangalore.

Sondy kosmiczne

Pierwsza indyjska sonda kosmiczna to Mars Orbiter Mission (MOM). Wystartowała ona w 2013 roku i rok później weszła na orbitę Marsa, gdzie krąży do dziś jako sztuczny satelita (orbiter) Czerwonej Planety.

Sondy kosmiczne wysłane przez ISRO:

Planowane sondy kosmiczne:

Statki kosmiczne

Od 2007 roku ISRO pracuje nad własnym załogowym statkiem kosmicznym Gaganyaan, który w 2023 roku wynieść ma w kosmos pierwszych Hindusów. Indie chcą zostać 4 krajem na świecie (po Rosji, USA i Chinach), który samodzielnie zbudował i wystrzelił załogowy statek kosmiczny.

ISRO równolegle pracuje także na wahadłowcem RLV. Koncenrują się one jak na razie na zmiejszonej jego wersji RLV-TD.


Pojazd RLV-TD (grafika: ISRO)

Sztuczne satelity

Pierwszy indyjski sztuczny satelita to Aryabhata, który wyniesiony został na orbitę w 1975 roku jeszcze przez rosyjską rakietę Kosmos-3M z kosmodromu Kapustin Jar w Rosji.

Pierwszy indyjski teleskop kosmiczny ASTROSAT wyniesiony został w 2015 roku.

Obecnie ISRO wraz z NASA buduje NISAR. Będzie to nadroższy satelita świata.

Kosmonauci

Pierwszy indyjski kosmonauta to Rakesh Sharma. W 1984 roku poleciał ona na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuż T-11 na pokład rosyjskiej stacji kosmicznej Salut 7.

Niedawno w Gwiezdnym Miasteczku w Rosji przeszkolonych zostało czterech indyjskich kosmonautów. Stanowić oni będą załogę statku kosmicznego Gaganyaan 3 - pierwszego indyjskiego załogowego lotu w kosmos.

Stacje orbitalne

Pierwsza indyjska stacja kosmiczna ISRO Space Station (ISS) wyniesiona ma zostać na niską orbitę okołoziemską (LEO) w 2035 roku. Ma mieć ona masę około 20 ton.

Jeśli plan się powiedzie Indie staną się 4 krajem na świecie, które samodzielnie zbudował stację kosmiczną - po Rosji, USA i Chinach.

Rakiety nośne


Byłe i obecnie używane indyjskie rakiety nośne (grafika: ISRO)

Obecnie używane rakiety nośne:

Byłe rakiety nośne:

Przyszłe rakiety nośne:

Kosmodromy

ISRO korzysta z 3 kosmodromów (alfabetycznie):

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: