Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Chandrayaan 2

Chandrayaan 2

Chandrayaan 2 to indyjska sonda księżycowa.


Rakieta nośna z sondą Chandrayaan 2 (grafika: ISRO)

Start sodny odbył się 22 lipca 2019 roku na szczycie indyjskiej rakiety nośnej GSLV z kosmodromu Sriharikota.


Sonda Chandrayaan 2 (grafika: ISRO)

Na sondę Chandrayaan 2 składają się 3 człony:

  • orbiter - sztuczny satelita Księżyca
  • Vikram - lądownik z łazikiem na pokładzie
  • Pragyan - łazik księżycowy


Orbiter i lądownik - nie widać łazika, bowiem znajduje się on wewnątrz lądownika (grafika: ISRO)

Orbiter krążyć ma wokół Księżyca na orbicie o wysokości 150-200 km. Z orbity Księżyca mapować on będzie powierzchnię Księżyca w wysokiej rozdzielczości. Badać ma także szczątkową atmosferę księżycową oraz szukać izotopów takich jak hel-3.

Lądownik Vikram nazwany został na cześć Vikrama Sarabhai, jednego z ojców indyjskiego programu kosmicznego. Dostarczyć ma on przede wszystkim łazik. Wyposażony jest w sejsmograf mający rejestrować trzęsienia powierzchni Księżyca oraz sondę Langmuira, która zbada osłonę plazmową Księżyca.

Łazik Pragyan (pol. mądrość) ma masę około 25 kg i jest zasilany z ogniw słonecznych. Za pomocą dwóch spektrometrów przeprowadzić on ma analizę chemiczną skał księżycowych. Sześciokołowy pojazd poruszać się będzie wokół miejsca lądowania w trybie półautonomicznym, zgodnie z poleceniami z Ziemi.


Test modelu łazika (grafika: ISRO)

Lądowanie odbyć się ma między kraterami Simpelius i Manzinus około 600 km od bieguna południowego na 70° szerokości geograficznej południowej.


Sekwencja lądowania (grafika: ISRO)

Do tej pory miękkie lądowanie na Księżycu udało się tylko 3 krajom: Rosji, USA i Chinom. Jeśli lądowanie się powiedzie Indie zostaną 4 krajem, który osiągnie Księżyc. Oczywiście bezzałogowo, bowiem jedynymi ludźmi na Księżycu pozostają Amerykanie (startowali oni na Księżyc 16 lipca 1969 roku).


Sekwencja wyjazdu łazika z lądownika (grafika: ISRO)

Łazik przez około 2 tygodnie prowadzić ma badania i wykonywać zdjęcia.

Start sondy był wcześniej kilka razy przesuwany. Planowano go początkowo w 2018 roku, jednak misja napotkała problemy techniczne. Przykładowo podczas testów zrzutowych uszkodzone zostały 2 nogi lądownika. Misję uznano wówczas za zbyt ryzykowną, co skłoniło do wprowadzenia zmian w ostatniej chwili i przesunięcia startu na 2019 rok. Zmieniono także rakietę nośną na większą i potężniejszą.


Droga na Księżyc (grafika: ISRO)

19 sierpnia 2019 roku, po okołu miesiącu od wystrzelnia, sonda kosmiczna Chandrayaan 2 wszedła na orbitę księżycową.

Lądownik z łazikiem wylądować mają na powierzchni Księżyca 6 września 2019 roku w pobliżu południowego jego bieguna. Wcześniej odłączy się od nich orbiter, sztuczny satelita. Zostanie on na orbicie Księżyca. Działać ma na nim przynajmniej rok czasu.

Sonda została zbudowana przez indyjską agencję kosmiczną ISRO. Całkowity koszt sondy to około 100 mln dolarów.

Pierwotnie sonda kosmiczna Chandrayaan-2 miała powstać w ramach współpracy z Rosją, która dostarczyć miała lądownik. Jednak po rosyjskiej nieudanej sondzie na Marsa (Fobos-Grunt) pod koniec 2011 roku budowa lądownika się przeciągnęła. W 2013 roku indyjska agencja kosmiczna ISRO zdecydowała się na samodzielne przeprowadzenie misji.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: