Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Chandrayaan-2

Chandrayaan-2

Chandrayaan-1 to indyjska sonda kosmiczna księżycowa na którą składa się orbiter, lądownik i łazik.

Na sondę Chandrayaan-2 składają się

  • orbiter - sztuczny satelita Księżyca
  • lądownik
  • łazik

Orbiter ma krążyć wokół Księżyca na orbicie o wysokości 150-200 km. Został on wyposażony w instrumenty naukowe, które badać będą szczątkową atmosferę księżycową i szukać izotopów takich jak hel-3.

Łazik ma masę około 25 kg i jest zasilany z ogniw słonecznych. Za pomocą dwóch spektrometrów przeprowadzić on ma analizę chemiczną skały księżycowej na miejscu. Za pomocą dwóch spektrometrów przeprowadzić ma także analizę chemiczną skały księżycowej. Sześciokołowy pojazd wokół miejsca lądowania poruszać się będzie w trybie półautonomicznym, zgodnie z poleceniami z Ziemi.


Testu modelu łazika (grafika: ISRO)

Lądownik jest wyposażony w sejsmograf, który rejestrować bedzie trzęsienia ziemi i sondę Langmuira, aby zbada osłonę plazmową Księżyca.

Lądowanie odbyć się ma między kraterami Simpelius i Manzinus około 600 km od bieguna południowego na 70° szerokości geograficznej południowej.


Sonda Chandrayaan-1 (grafika: ISRO)

Planowany start sondy to 31 stycznia 2019 roku na szczycie indyjskiej rakiety nośnej GSLV-III z kosmodromu Sriharikota.

Sonda została zbudowana przez indyjską agencję kosmiczną ISRO. Całkowity koszt sondy to około 100 milionów dolarów.

Pierwotnie sonda kosmiczna Chandrayaan-2 miała powstać w ramach współpracy z Rosją, która dostarczyć miała lądownika. Jednak po rosyjskiej nieudanej misji na Marsa (Fobos-Grunt) pod koniec 2011 roku budowa lądownika się przeciągnęła. W 2013 roku indyjska agencja kosmiczna ISRO zdecydowała się na samodzielne przeprowadzenie misji.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: