Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Chandrayaan 2

Chandrayaan 2

Chandrayaan 2 to indyjska sonda księżycowa.


Sonda Chandrayaan 2 (grafika: ISRO)

Na sondę Chandrayaan 2 składają się

  • orbiter (sztuczny satelita) Księżyca
  • Vikram - lądownik
  • Pragyan - łazik


Orbiter i lądownik - łazika nie widać, bo znajduje się wewnętrz lądownika (grafika: ISRO)

Orbiter ma krążyć wokół Księżyca na orbicie o wysokości 150-200 km mapując jego powierzchnię w wysokiej rozdzielczości. Badać ma także szczątkową atmosferę księżycową i szukać izotopów takich jak hel-3.

Łazik Pragyan (pol. mądrość) ma masę około 25 kg i jest zasilany z ogniw słonecznych. Za pomocą dwóch spektrometrów przeprowadzić on ma analizę chemiczną skały księżycowej na miejscu. Za pomocą dwóch spektrometrów przeprowadzić ma także analizę chemiczną skały księżycowej. Sześciokołowy pojazd wokół miejsca lądowania poruszać się będzie w trybie półautonomicznym, zgodnie z poleceniami z Ziemi.


Test modelu łazika (grafika: ISRO)

Łazik prowadzić ma badania i wykonywać zdjęcia około 2 tygodniu.

Lądownik Vikram nazwany został na cześć Vikrama Sarabhai, jednego z ojców indyjskiego programu kosmicznego. Dostarczyć ma on przede wszystkim łazik. Wyposażony w sejsmograf mający rejestrować trzęsienia ziemi i sondę Langmuira, aby zbada osłonę plazmową Księżyca.


Droga na Księżyc (grafika: ISRO)

Lądowanie odbyć się ma między kraterami Simpelius i Manzinus około 600 km od bieguna południowego na 70° szerokości geograficznej południowej.

Planowany start sondy to kwiecień 2019 roku na szczycie indyjskiej rakiety nośnej GSLV w wersji III z kosmodromu Sriharikota.

Będzie to 10 lat od zakończenia misji Chandrayaan 1, jedynej dotąd indyjskiej sondy księżycowej.

Sonda została zbudowana przez indyjską agencję kosmiczną ISRO. Całkowity koszt sondy to około 100 mln dolarów.

Pierwotnie sonda kosmiczna Chandrayaan-2 miała powstać w ramach współpracy z Rosją, która dostarczyć miała lądownika. Jednak po rosyjskiej nieudanej misji na Marsa (Fobos-Grunt) pod koniec 2011 roku budowa lądownika się przeciągnęła. W 2013 roku indyjska agencja kosmiczna ISRO zdecydowała się na samodzielne przeprowadzenie misji.

Do tej pory lądowanie na Księżycu udało się to tylko 3 krajom: Rosji, USA i Chinom. Jako, że w drodze na Księżyc jest już sonda Beresheet/SpaceIl to w przypadku jej powodzenia (lądowanie 11 kwietnia 2019) Indie zostaną 5 krajem, który osiągnie Księżyc.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: