Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Chandrayaan 3

Chandrayaan 3

Chandrayaan 3 to indyjska sonda księżycowa.

Chandrayaan 3 stanowi powtórzenie nieudanego lądowania w ramach misji Chandrayaan 2. Podczas niej, latem 2019, podczas fazy schodzenia indyjski lądownik z łazikiem rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu.

W odróżnieniu od Chandrayaan 2, który zawierał orbiter (sztucznego satelitę) i lądownik z łazikiem, misja Chandrayaan 3 zawierać będzie tylko lądownik oraz łazik. Hindusi bowiem uznali, że nie ma potrzeby posiadania nowego orbitera krążącego wokół Księżyca. Orbiter Chandrayaan-2 ma się dobrze i krąży wokół Srebrnego Globu.

Pozwoli to także obniżyć koszty misji. O ile Chandrayaan-2 kosztował 9,7 mld rupii, to Chandrayaan 3 ma kosztować 6,15 mld rupii (86,4 mln dolarów/325 mln zł). Podane kwoty obejmują koszt wyniesienia rakietą nośną GSLV oraz kompletną sondę.

Jako, że budowa nowego lądownika oraz łazika potrwać ma kilkanaście miesięcy to ponowna próba lądowania na Księżycu odbyć się ma w 2020 lub 2021 roku.

Do tej pory miękkie lądowanie na Księżycu udało się tylko 3 krajom: Rosji, USA i Chinom (oczywiście bezzałogowo, bowiem jedynymi ludźmi na Księżycu pozostają Amerykanie).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: