Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Gaganyaan

Gaganyaan

Gaganyaan to budowany indyjski załogowy statek kosmiczny.


Wizualizacja indyjskiego statku kosmicznego Gaganyaan (grafika: brickmack)

Statek kosmiczny Gaganyaan umożliwiać ma transport 3 astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO). Dzięki statkowi Gaganyaan Indie staną się 4 krajem na świecie, które samodzielnie wysłały w kosmos ludzi - po Rosji, USA i Chinach.

Budowa

Do tej pory Indie z powodzeniem opracowały i przetestowały kilka głównych systemów statku. Podczas pierwszego, suborbitalnego lotu rakiety nowej indyjskiej nośnej LVM3 w 2014 roku, przetestowany został powrót kapsuły z orbity. W 2017 roku odbył się test systemu ratowniczego.

Dane techniczne statku kosmicznego Gaganyaan:

  • masa startowa: 7,8 t
  • załoga: 3
  • średnica: 3,5 m
  • wysokość: 3,58 m
  • objętość 11,5 m3

Loty

Przed pierwszym załogowym lotem odbędzie się kilka testowych lotów bezzałogowych - w tym cztery atmosferyczne i dwa bezzałogowe na orbitę.

W lotach testowych na pokładzie statku kosmicznego, zamiast ludzi umieszczony zostanie manekin Vyommitra o wyglądzie kobiety.

Pierwszy załogowy lot odbyć się ma w 2024 lub 2025 roku. Weźmie w nim udział 1-3 hinduskich astronautów. Statek osiągnie wysokość 300-400 km nad Ziemią.

Kapsuła wracać będzie na Ziemię dzięki spadochronom. Wodować będzie na Zatoce Bengalskiej.

Do wynoszenia statku Gaganyaan w kosmos służyć mają rakiety nośne LVM3.

Przyszłość

Gaganyaan wynosić ma ludzi na niską orbitę okołoziemską (LEO) oraz przybijać także do planowanej indyjskiej stacji kosmicznej ISRO Space Station (ISS). W tym celu ulepszona wersja Gaganyaan wyposażona będzie w funkcję zbliżania i dokowania.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: