Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Falcon 9

Falcon 9

Falcon 9 to średnia rakieta nośna.


Przygotowanie do pierwszego komercyjnego startu rakiety Falcon 9 z bezzałogowym transportowym statkiem kosmicznym Dragon (grafika: NASA)

Powstanie

Rakieta skonstruowana i zbudowana została przez prywatną firmę SpaceX. Jej zadaniem jest wynoszenie sztucznych satelitów Ziemi na niską orbitę wokółziemską (LEO) i geosynchroniczne (GEO) oraz ładunków i później astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Budowa


Montaż rakiety Falcon 9 (grafika: SpaceX)

Rakieta ma 48,1 m wysokości. Falcon 9 to rakieta dwustopniowa. Oba stopnie napędzane są silnikami rakietowymi na ciekłe paliwo na które składa ciekły tlen i kerozyna (nafta). Pierwszy stopień ma 9 silników Merlin, drugi zaś 1 silnik rakietowy Merlin. Do ich wykonania wykorzystywane są te same materiały, narzędzia i technologie. Wpływa to na niższe koszty.


Silniki rakietowe Merlin (grafika: SpaceX)

Implus właściwy silnika Merlin wynosi na poziomie morza 282 sekund, zaś w kosmosie 311 sekund.

Zbiorniki obu stopni wykonane są ze stopu aluminium i litu. Stop tych lekkich metali stosowany jest w lotnictwie. Zbiorniki wykonano wykorzystując tzw. zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem (FSW). Zbiornik stopnia drugiego jest skróconą wersją zbiornika stopnia pierwszego.


Elon Musk, założyciel firmy SpaceX, na tle rakiety Falcon 9 - dobrze widoczne 9 silników Merlin pierwszego stopnia (grafika: SpaceX)

Do rozdzielania stopni używany jest hydrauliczny system separacji sprawdzony we wcześniejszej rakiecie Falcon 1.

Użytkowanie

Obecnie głównym celem rakiety Falcon 9 jest wynoszenie na orbitę wokółziemską sztucznych satelitów oraz bezzałofowych kapsuł Dragon dostarczających ładunki na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).


Relacja wideo z drugiego komercyjnego startu rakiety Falcon 9 ze transportowym statkiem Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)

Cechą charakterystyczną rakiet nośnych Falcon jest ich start. Firma opracowała system, który nazwała "hold-before-release" - w wolnym tłumaczeniu "trzymaj-zanim-wypuścisz". To przejęte z awiacji podejście polega na tym, że rakieta przytrzymywana jest na stanowisku startowym kosmodromu w chwili odpalenia silników stopnia pierwszego (startu). Nie jest uwalniana do lotu zanim nie zostaną automatycznie sprawdzone systemy rakiety. Zwiększa to niezawodność rakiety nośnej. W przypadku bowiem błędów silnik rakietowy stopnia pierwszego zostaje wyłączony i rozpoczyna się wyładunek paliwa.

Program Grasshopper umożliwił odzysk pierwszego stopnia, który dzięki własnym silnikom (tzw. lądowanie na ogniu) powraca - na miejsce startu lub ląduje na morskiej barce.

Przyszłość

Falcon 9 stanowi zbudowanej ciężkiej rakiety nośnej Falcon Heavy (FH). Falcon Heavy stanowi niejako połączenie 3 rakiet Falcon 9 w jedną całość.

W przyszłości wynoszona prze rakietą Falcon 9 kapsuła Dragon transportować ma także astronautów. Pracę nad przystosowaniem Dragona do misji załogowych już trwają.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: