Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Falcon 9

Falcon 9

Falcon 9 to średnia rakieta nośna.


Przygotowanie do pierwszego komercyjnego startu rakiety Falcon 9 z bezzałogowym transportowym statkiem kosmicznym Dragon (grafika: NASA)

Powstanie

Rakieta skonstruowana i zbudowana została przez prywatną firmę SpaceX. Jej zadaniem jest wynoszenie sztucznych satelitów Ziemi na niską orbitę wokółziemską (LEO) i geosynchroniczne (GEO) oraz ładunków i później astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Budowa


Montaż rakiety Falcon 9 (grafika: SpaceX)

Falcon 9 jest rakietą dwustopniową. Oba stopnie napędzane są silnikami rakietowymi na ciekłe paliwo na które składa ciekły tlen i kerozyna (nafta). Pierwszy stopień ma 9 silników Merlin, drugi zaś 1 silnik rakietowy Merlin.


Silniki rakietowe Merlin (grafika: SpaceX)

Implus właściwy silnika Merlin wynosi na poziomie morza 282 sekund, zaś w kosmosie 311 sekund.

Zbiorniki obu stopni wykonane są ze stopu aluminium i litu. Stop tych lekkich metali stosowany jest w lotnictwie. Zbiorniki wykonano wykorzystując tzw. zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem (FSW). Zbiornik stopnia drugiego jest skróconą wersją zbiornika stopnia pierwszego.


Elon Musk, założyciel firmy SpaceX, na tle rakiety Falcon 9 - dobrze widoczne 9 silników Merlin pierwszego stopnia (grafika: SpaceX)

Oba stopnie wykorzystują te same silniki, do ich wykonania wykorzystywane są te same materiały, narzędzia i technologie. Wpływa to na niższe koszty.

Do rozdzielania stopni używany jest hydrauliczny system separacji sprawdzony we wcześniejszej rakiecie Falcon 1.

Rakieta ma 48,1 m wysokości.

Użytkowanie

Obecnie głównym celem rakiety Falcon 9 jest wynoszenie na orbitę kapsuły Dragon przeznaczonej do przenoszenia towarów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).


Relacja wideo z drugiego komercyjnego startu rakiety Falcon 9 ze transportowym statkiem Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)

Cechą charakterystyczną rakiet nośnych Falcon jest ich start. Firma opracowała system, który nazwała "hold-before-release" - w wolnym tłumaczeniu "trzymaj-zanim-wypuścisz". To przejęte z awiacji podejście polega na tym, że rakieta przytrzymywana jest na stanowisku startowym kosmodromu w chwili odpalenia silników stopnia pierwszego (startu). Nie jest uwalniana do lotu zanim nie zostaną automatycznie sprawdzone systemy rakiety. Zwiększa to niezawodność rakiety nośnej. W przypadku bowiem błędów silnik rakietowy stopnia pierwszego zostaje wyłączony i rozpoczyna się wyładunek paliwa.

Przyszłość

Dzięki połączeniu 3 rakiet Falcon 9 w jedną całość powstać ma ciężka rakieta nośna Falcon Heavy. Prace nad nią już trwają.

Producent rakiety prowadzi także prace nad projektem Grasshopper, w którego opracowany ma być system pełnego odzyskiwania stopni rakiet nośnych, które będą powracały na miejsce startu dzięki własnym silnikom. Odbywały się już loty testowe demonstratora systemu opartego na pierwszym stopniu rakiety nośnej Falcon 9.

W przyszłości wynoszona prze rakietą Falcon 9 kapsuła Dragon transportować ma także astronautów. Pracę nad przystosowaniem Dragona do misji załogowych już trwają.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: