Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Falcon 1

Falcon 1

Falcon 1 to lekka rakieta nośna.

Falcon 1 to pierwsza prywatna rakieta nośna na paliwo ciekłe na świecie. Rakieta ta została skonstruowana i zbudowana przez amerykańską prywatną firmę SpaceX. Była najmniejszą rakietą nośna z rodziny Falcon.

Powstanie

Zadaniem rakiety było wynoszenie małych ładunków na niską orbitę okołoziemską (LEO) o masie 570 kg.

Budowa

Falcon 1 to rakieta dwustopniowa. Pierwszy stopień stanowi jednokomorowy silnik rakietowy Merlin napędzany paliwem ciekłym, który stanowi ciekły tlen i kerozyna (nafta). Pierwszy stopień miał być członem wielorazowego użytku. Po wypaleniu się paliwa i odłączeniu stopnia od reszty rakiety miał opadać na spadochronie do wody być wyławiany. Do odzyskania pierwszego stopnia nigdy jednak nie doszło.

Drugi stopień napędzany był przez silnik rakietowy Kestrel pracujący na paliwo ciekłe, który stanowił także ciekły tlen i kerozyna (nafta).

Loty

Rakieta Falcon 1 wykonała w sumie 5 lotów w latach 2006-2009. 3 z nich zakończyło się niepowodzeniem, 2 z nich sukcesem.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: