Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Dragon 2

Dragon 2

Dragon 2 to amerykański załogowy statek kosmiczny.


Kapsuła Dragon 2 w wersji załogowej przed połączeniem z rakietą nośną Falcon 9 w hangarze firmy SpaceX na Przylądku Canaveral (grafika: SpaceX)

Dragon 2 to następca wcześniejszej kapsuły Dragon, który dostarcza towary na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Zaprojektowany i zbudowany został przez amerykańską firmę SpaceX.

Opracowywane są 2 wersje statku kosmicznego Dragon 2:

  • Crew Dragon 2 - kapsuła załogowa
  • Cargo Dragon 2 - kapsuła towarowa

Crew Dragon to statek kosmiczny, który przywrócił zdolność USA do wysyłania astronautów w przestrzeń kosmiczną. Powstał w wyniku programu NASA o nazwie Commercial Crew Program (CCP) obejmującego budowę rakiet nośnych i statków kosmicznych mających zapewnić wymiany załóg na stacji orbitalnej ISS.

Cargo Dragon 2 zastąpi używaną obecnie kapsułę dostawczą Dragon.

Budowa

Dane techniczne statku kosmicznego Dragon 2:

  • masa: 9,5 t
  • średnica: 4 m
  • wysokość: 8,1 m
  • pojemność: 9,3 m3

Crew Dragon posiada 4 silniki rakietowe SuperDraco rozmieszczone dookoła ścian kapsuły stanowiące silniki ratunkowe w przypadku konieczności przerwania startu rakiety kosmicznej.

Astronauci sterują statkiem poprzez składany pulpit sterowania na który składają się:

  • ekrany dotykowe
  • joystick do sterowania
  • przyciski i pokrętła zapasowe

Użytkowanie

Do wynoszenia statku w kosmos służy rakieta nośna Falcon 9.

Pierwszy lot załogowego Dragona, oznaczony jako SpX-DM1, odbył się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 2 marca 2019 roku. Na pokładzie, zamiast załogi, umieszczono manekin Ripley. Dzień później statek zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po odłączeniu od stacji wszedł w atmosferę i wylądował na spadochronach w oceanie.

Pierwszy lot załogowy, oznaczony jako SpX-DM2, wystartował 30 maja 2020 z misją dostarczenia na ISS dwóch astronautów (Bob Behnken i Doug Hurley).


Pierwszy start Dragona z astronautami (grafika: NASA)

Jest to pierwszy amerykański statek kosmiczny, który zabrał Amerykanów w kosmos po wycofaniu wahadłowców Space Shuttle w 2011 roku.

Przyszłość

Po tym locie statki Dragon 2 dostarczać mają regularnie załogi na ISS w ramach kontraktu ISS Crew Transportation Services z NASA.

Na pokładzie statku Dragon 2 wykonany ma być także załogowy lot wokółksiężycowy. W 1 tygodniową misję wokół Księżyca wyruszy 2 turystów kosmicznych. Statek służyć bowiem także do turystyki kosmicznej.

Towarowe statki Cargo Dragon 2 wyruszyć w kosmos mają w 2020 roku, po ostatniej zakontraktowanej przez NASA misji dostawczej obecnego Dragona (SpaceX CRS-20).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: