Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Dragon 2

Dragon 2

Dragon 2 to przyszły amerykański załogowy statek kosmiczny.


Statek kosmiczny Dragon 2 (grafika: NASA)

Dragon 2 budowany jest przez amerykańską firmę SpaceX. Ma być jednym ze statków kosmicznych mającym przywrócić zdolność USA do wysyłania astronautów w przestrzeń kosmiczną.

Statek powstaje w wyniku programu NASA o nazwie Commercial Crew Program (CCP) obejmującego budowę rakiet nośnych i statków kosmicznych mających zapewnić wymiany załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Budowa

Dragon 2 posiada 8 silników rakietowych SuperDraco, które umożliwić mają miękkie lądowanie kapsuły statku na lądzie. Są one rozmieszczonych dookoła ścian kapsuły. Każdy z nich ma rozwijać ciąg do 73 kiloniutonów. Wykorzystywane one mają być także jako silniki ratunkowe.

Dane techniczne statku kosmicznego Dragon 2:

  • wysokość: 6,1 m
  • średnica: 3,7 m
  • masa: 4,2 t
  • objętość wewnętrzna: 10 m3

Astronauci sterują statkiem poprzez składany pulpit sterowania na który składają się:

  • 2 ekrany dotykowe
  • joystick do sterowania
  • przyciski i pokrętła zapasowe

Użytkowanie

Do wynoszenia statku Dragon 2 w kosms służyć mają rakiety nośne Falcon 9 i Falcon Heavy.

Pierwszy orbitalny lot (bezzałogowy) oznaczony jako SpX-DM1 dobyć się ma na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Po kilku tygodniach zostanie oddokowany i wejdzie w atmosferę lądując na spadochronach w oceanie. Będzie to próba generalna przed lotem załogowym.

Pierwszy lot załogowy, oznaczony jako SpX-DM2, dostarczyć kosmonautów na ISS. Będą to Douglas Hurley oraz Sunita Williams. Będzie to pierwszy amerykański statek kosmiczny, który zabierze Amerykanów w kosmos od wycofania wahadłowców Space Shuttle w 2011 roku.

Po tym locie statki Dragon 2 dostarczać mają regularnie załogi ISS w ramach kontraktu ISS Crew Transportation Services z NASA.

W 2019 roku na pokładzie statku Dragon 2 wykonany ma być także załogowy lot wokółksiężycowy. W 1 tygodniowa misię wokół Księżyca wyruszy 2 turystów kosmicznych. Na razie nie podano, kim oni są oraz ile wyłożyli za udział w misji.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: