Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starlink

Starlink

Starlink to globalny system Internetu satelitarnego.


Satelity Starlink w ładowni rakiety nośnej Falcon 9 (grafika: SpaceX)

Do tej pory na niską orbitę okołoziemską (LEO) wysłano ponad 4 tys. satelitów Starlink w ramach 75 dedykowanych startów. Są one wynoszone rakietą nośną Falcon 9 także firmy SpaceX.

Taka ilość satelitów na orbicie pozwala to na usługi komercyjnie. Dostęp do Internetu przez Starlinka dostępny jest obecnie w kilkudziesięciu krajach na świecie, także w Polsce od 2021 roku.

Pierwsze dwa testowe satelity systemu Starlink umieszczone zostały na orbicie w lutym 2018 roku.

Dwa pierwsze prototypowe satelity systemu Starlink
Dwa pierwsze prototypowe satelity systemu Starlink (grafika: SpaceX)

Drugi zestaw satelitów testowych i jednocześnie pierwszy fragment konstelacji został wyniesiony w maju 2019 roku. Wysłane obecnie satelity operacyjne różnią się się od pierwszych dwóch testowych. Są one płaskie, co pozwola na umieszczenie do 60 satelitów w ładowni rakiety nośnej.

Satelity budowane są seryjnie w fabryce SpaceX w Redmond, w amerykańskim stanie Waszyngton. Powstaje ich nawet kilka dziennie.

Satelity wyposażone są w rozkładany pojedynczy panel słoneczny, co zdaniem SpaceX ma być bardziej niezawodne niż w przypadku typowych dwóch paneli.


Przelot satelitów Starlink widziany nad Holandią niecałą dobę po starcie

Zapatrzone są w silniki jonowe, dokładniej silniki Halla, w których paliwo stanowi krypton. Służą one satelitom do zajęcia wyższej pozycji orbitalnej.

W przyszłości satelity Starlink będą mogły być wynoszone także przez budowany obecnie przez SpaceX nowy statek kosmiczny Starship. Podczas jednego startu zabrać on będzie mógł aż 400 satelitów systemu.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: