Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starlink

Starlink

Starlink to powstający globalny system Internetu satelitarnego.

Internet satelitarny w Starlink będzie dostarczać docelowo konstelacja kilku tysięcy satelitów telekomunikacyjnych umieszczonych na niskich orbitach okołoziemskich (LEO). Do tej pory na orbitę wysłano już ponad 1 tys. Starlinków. Dostęp do Internetu obecnie świadczony jest testowo - w wersji beta.

Przy około 1,5 tys. satelitów (2021/2022) usługa osiągnie poziom niemal globalny. Satelity zapewnić mają szybki dostęp do Internetu z prędkością do 1 GB/s na użytkownika.

Do tej pory odbyło się 19 dedykowanych startów z satelitami Starlink. Satelity wynoszone są rakietą nośną Falcon 9.

Dwa pierwsze prototypowe satelity systemu Starlink
Dwa pierwsze prototypowe satelity systemu Starlink (grafika: SpaceX)

Pierwsze dwa testowe satelity systemu Starlink umieszczone zostały na robicie w lutym 2018 roku. Drugi zestaw satelitów testowych i jednocześnie pierwszy fragment konstelacji został wyniesiony w maju 2019 rok.

Wysłane obecnie satelity operacyjne różnią się się od pierwszych dwóch testowych, które trafiły na orbitę w lutym 2018 roku. Są płaskie. Pozwoliło to na umieszczenie aż 60 egzemplarzy w ładowni rakiety nośnej.


Satelity Starlink przed umieszczeniem w ładowni rakiety nośnej Falcon 9 (grafika: SpaceX)

Satelity budowane są seryjnie w fabryce SpaceX w Redmond, w amerykańskim stanie Waszyngton. Powstaje ich nawet kilka dziennie.


Przelot satelitów Starlink widziany nad Holandią niecałą dobę po starcie

Satelity wyposażone są w rozkładany pojedynczy panel słoneczny, co zdaniem SpaceX ma być bardziej niezawodne niż w przypadku typowych dwóch paneli.

Zapatrzone są w silniki jonowe, dokładniej silniki Halla, w których paliwo stanowi krypton. Służą one satelitom do zajęcia wyższej pozycji orbitalnej.

W lutym 2021 roku SpaceX podało, że ma ponad 10 tys. użytkowników systemu. Firma wprowadziła także przedsprzedaż usługi dla klientów.

W przyszłości satelity Starlink będą mogły być wynoszone także przez budowany obecnie przez SpaceX nowy statek kosmiczny Starship. Podczas jednego startu zabrać on będzie mógł aż 400 satelitów systemu.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: