Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Falcon Heavy

Falcon Heavy

Falcon Heavy to nowa, ciężka amerykańska rakieta nośna z serii rakiet Falcon.


Falcon Heavy na stanowisku startowym (grafika: SpaceX)

Jest to obecnie najpotężniejsza rakieta nośna. Potężniejsze, w sensie masy wynoszonego ładunku, były tylko w przeszłości:

  • amerykańska rakieta księżycowa Saturn V (ostatni lot w 1973 roku)
  • radziecka Energia, która na niską orbitę okołoziemską (LEO) wynosiła do 100 ton (loty w 1987 i 1988 roku)
  • radziecka nieudana N1, która miała zabrać Rosjan na Księżyc

Powstawanie

Rakietza zaprojektowana została i zbudowana w celu wynoszenia ciężkich, kiludziesięciotonowych ładunków na niską orbitę okołoziemską (LEO), lotów w kierunku Księżyca oraz do lotów międzyplanetarnych (do Marsa).

Budowa

Rakieta składa się z trzech członów dotychczas używanej rakiety Falcon 9. Jest do rakieta dwustopniowa o wysokości 70 metrów, szerokości 12 metrów oraz masie startowej 1 420 t. Pierwszy stopień napędzany jest przez 27 silników rakietowych typu Merlin.

Drugi stopień pochodzi także z Falcona 9 i jest odpowiedziany za dostarczenie ładunku na zakładaną orbitę. Napędzany jest przez 1 silnik rakietowy, który uruchamiany może być wielokrotnie.

Poniżej porównanie Falcona Heavy do poprzednika Falcon 9:
Falcon 9 Falcon Heavy
Cena za start 62 mln USD 90 mln USD
Nośność
- LEO 22,8 t 63,8 t
- GTO 8,3 t 26,7 t
- Mars 4 t 16,8 t

Loty

Dziewiczy lot rakiety Falcon Heavy odbył się 6 lutego 2018 roku z kosmodromu Canaveral, na Florydzie w USA.Relacja ze startu - start od 29 minuty

Start odbył się z platformy startowej Launch Complex 39A (w skrócie LC-39), która używana była m.in. przez amerykańskie wahadłowce Space Shuttle.

Ładunek testowy rakiety stanowił samochód elektryczny Elona Muska, prezesa firmy SpaceX. Za kierownicą kabrioletu "zasiadł" manekin o imieniu Starman. Został on ubrany w kombinezon kosmiczny SpaceX stworzony do celów lotów załogowych. Do samochodu zostały przymocowane 3 kamery, które przesyłały obraz na żywo.

Zgodnie z planem 2 człony rakiety wróciły i widowiskowo wylądowały jednocześnie obok miejsca startu. Los trzeciego głównego członu jest nieznany. Miał on wylądować na bezzałogowej barce pływającej po Atlantyku jednakże transmisja została urwana. Być może lądowanie się nie udało. Być może SpaceX chce trzymać opinię publiczną w niepewności.

W czasie kolejnej misji tej rakiety wyniesiony ma być już sztuczny satelita. Ma to nastąpić jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku.

Przyszłość

Falcon Heavy umożliwić ma Amerykanom powrót do lotów załogowych. Falcon Heavy wysłać ma statek kosmiczny Dragon 2 w lot wokół Książyca z dwoma turystami na pokładzie.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: