Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Virgin Galactic

Virgin Galactic

Virgin Galactic to prywatna firma kosmiczna chcąca zajmować się turystyką kosmiczną oraz wynoszeniem sztucznych satelitów.

Powstanie

Firmę Virgin Galactic założyli w 2004 roku przedsiębiorcy:

Działalność

Virgin Galactic pracuje nad systemami:

 • SpaceShipTwo - suborbitalne załogowe loty kosmiczne (turystyka kosmiczna)
 • LauncherOne - wynoszenie sztucznych satelitów rakietą odpalaną spod lecącego samolotu

SpaceShipTwo

Prace nad załogowym statkiem SpaceShipTwo są opóźnione o kilka lat. Testy lotne w atmosferze samolotu-nosiciela WhiteKnightTwo i podczepionego pod nim statku SpaceShipTwo rozpoczęły się już już w 2010 roku. Nie znana jest jeszcze nawet data testowego lotu suborbitalnego, nie mówiąc o lotach z turystami. Płatne loty pasażerskie rozpocząć się mają po przeprowadzeniu kilkudziesięciu lotów testowych.

Docelowe turystyczne loty suborbitalne odbywać się mają z kosmodromu Spaceport America w Nowym Meksyku na wysokość około 110 km, czyli powyżej linii Karmana uważanej za granicę kosmosu.

Flota Virgin Galactic:

 • samoloty-nosiciele WhiteKnightTwo:
  1. VSS Enterprise (rozbity)
  2. VMS Spirit of Steve Fossett
 • statki kosmiczne SpaceShipTwo:
  1. VMS Eve (rozbity)
  2. VSS Unity
  3. jeszcze nie podano
  4. jeszcze nie podano
  5. jeszcze nie podano

LauncherOne

Pierwotnie firma chciała wynosić sztuczne satelity za pomocą rakiety nośnej uwalnianej spod samolotu-nosiciela WhiteKnightTwo przeznaczonego do wynoszenia załogowego pojazdu SpaceShipTwo. Jednakże potem zdecydowano się na większy samolot. Firma zakupiła samolot pasażerski Boeing 747 "Jumbo Jet", który obecnie przechodzi niezbędne modyfikacje dla nowego przeznaczenia.

Wzmocnione zostaną lewe skrzydło i lewa strona kadłuba. Między kadłubem a lewym wewnętrznym silnikiem zamontowany zostanie pylon dla rakiety LauncherOne. Co ciekawe jest to miejsce przewidziane przez konstruktorów na montaż piątego silnika. Samoloty Boeing 747 w ten sposób mogą bowiem transportować zapasowy silnik jako część zamienną dla innych maszyn ("dodatkowy" silnik podczas transportu nie pracuje).

W czerwcu 2015 roku Virgin Galactic podpisało kontrakt na 39 startów z satelitami OneWeb, które dostarczać będą Internet satelitarny. W październiku 2015 podpisała kontrakt z NASA w ramach programu Venture Class Launch Services. Według informacji firmy jest także kilku innych klientów. Ich dane jednakże nie zostały ujawnione.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: