Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > SpaceShipTwo

SpaceShipTwo

SpaceShipTwo to rozwijany prywatny załogowy statek kosmiczny przeznaczony do komercyjnych turystycznych lotów suborbitalnych.

SpaceShipTwo został zaprojektowany i jest rozwijany przez firmę Scaled Composites (konstruktor Burt Rutan) dla firmy Virgin Galactic. SpaceShipTwo zabierać ma turystów kosmicznych w balistyczne loty suborbitalne. Powstać ma flota 5 takich statków.


SpaceShipTwo w środku pod samolotem-nosicielem WhiteKnightTwo (grafika: Jeff Foust (CC))

Konstrukcja

Pojazd kosmiczny SpaceShipTwo oparty jest na na projekcie mniejszego statku SpaceShipOne. Podobnie jak on także SpaceShipTwo wynoszony ma być na wysokość ponad 15 km za pomocą samolotu-nosiciela. Jest nim WhiteKnightTwo. Na wysokości statki mają się rozłączyć, SpaceShipTwo włączy pojedynczy silnik rakietowy. Dzięki niemu będzie mógł przekroczyć granicę przestrzeni kosmicznej w locie suborbitalnym (tzw. linia Karmana) i wznieść się na wysokość około 110 km.

Dane techniczne statku kosmicznego SpaceShipTwo:

  • długość: 18,29 m
  • rozpiętość: 8,23 m
  • wysokość: 4,57 m
  • liczba miejsc: 6 pasażerów + 2 członków załogi

Powrót na Ziemię będzie odbywał się lotem ślizgowym dzięki użyciu skrzydeł.

Loty

Projekt statku ukończono 2005, budowę pojazdu zaś rozpoczęto w marcu 2006 roku. Statku został przedstawiony prasie w styczniu 2008 roku.

W 2010 roku odbył się udana pierwsza próba próbę odłączenia SpaceShipTwo o nazwie VSS Enterprise od statku macierzystego WhiteKnightTwo. Pojazd samodzie powrócił na lotnisko szybując i wylądował.

29 kwietnia 2013 roku odbył się pomyślny lot testowy z odpaleniem silników rakietowych. Przekroczona została prędkość dźwięku.

31 października 2014 roku statek uległ katastrofie na pustyni Mojave w Kalifornii w wyniku błędu pilota. Jeden z dwóch pilotów zginął.

Pierwszy lot VSS Unity z włączonym silnikiem rakietowym odbył się 5 kwietnia 2018 roku. Silnik rakietowy pracował około 30 sekund. Rozpędzony nim pojazd osiągnął pułap 25,7 km i prędkość maksymalną 1,6 Macha.


Pierwszy lot VSS Unity z napędem rakietowym

Przyszłość

Loty komercyjne mają odbywać się z kosmodromu Spaceport America zlokalizowanym w Nowym Meksyku, USA.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: