Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SpaceShipOne

SpaceShipOne

SpaceShipOne to pierwszy prywatny załogowy statek kosmiczny.


Statek kosmiczny SpaceShipOne (grafika: D Ramey Logan (CC))

Powstanie

SpaceShipOne został zaprojektowany i zaprojektowany przez Scaled Composites, firmę której właścicielem jest legendarny konstruktor lotniczy Burt Rutan.

Budowa


Samolot-nosiciel White Knight z podwieszonym SpaceShipOne (grafika: Scaled Composites)

Na zestaw startowy składają się samolot-nosiciel White Knight i podwieszony pod nim statek kosmiczny SpaceShipOne.

Loty

Statek kosmiczny SpaceShipOne startował podwieszony pod samolot-nosiciel White Knight na wysokość 15 km, po czym oba pojazdy się rozłączały. Pilot statku SpaceShipOne włączał silnik rakietowy pozwalający na wzbicie się na wysokość ponad 100 km w locie suborbitalnym (jego prędkość jest zbyt niska, aby wejść na orbitę). Po zakończeniu tego manewru statek wracał na lotnisko lotem ślizgowym.

W dniu 21 czerwca 2004 SpaceShipOne roku wzniósł się na wysokość powyżej 100 km, czyli umowną granicę kosmosu. Jest to ztw. linia Karmana. W ten sposób SpaceShipOne przeszedł do historii jako pierwszy prywatny statek kosmiczny.

Dzięki dwóm lotom z 29 września oraz 4 października 2004 roku SpaceShipOne zdobył nagrodę Ansari XPRIZE (10 mln dolarów). Zgodnie z wymogami konkursu na pokład załadowano dodatkowy balast zastępujący dwóch pasażerów. W tych lotach suborbitalnych zostały uzyskane wysokości 102,9 km i 111,99 km.


Szybujący na lotnisko SpaceShipOne (grafika: Scaled Composites)

SpaceShipOne znajduje się obecnie muzeum lotnictwa Smithsonian Institution w Waszyngtonie (USA).

Po sukcesie statku kosmicznego SpaceShipOne, firma Scaled Composites wraz z Virgin Galactic rozpoczęły prace nad budową następcy - statku kosmicznego SpaceShipTwo. Przeznaczony on jest do komercyjnych lotów suborbitalnych.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: