Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > SpaceShipOne

SpaceShipOne

SpaceShipOne to pierwszy prywatny załogowy statek kosmiczny.


Statek kosmiczny SpaceShipOne (grafika: D Ramey Logan (CC))

Powstanie

SpaceShipOne został zaprojektowany i zaprojektowany przez Scaled Composites, firmę której właścicielem jest legendarny konstruktor lotniczy Burt Rutan.

Budowa


Samolot-nosiciel White Knight z podwieszonym SpaceShipOne (grafika: Scaled Composites)

Zestaw startowy składa się z samolotu-nosiciela White Knight i podwieszonego pod nim statku kosmicznego (rakietoplanu) SpaceShipOne.

Loty

Statek kosmiczny SpaceShipOne startował podwieszony pod samolot-nosiciel White Knight na wysokość 15 km, po czym oba pojazdy się rozłączały. Pilot statku SpaceShipOne włączał silnik rakietowy pozwalający na wzbicie się na wysokość ponad 100 km w locie suborbitalnym (jego prędkość jest zbyt niska, aby wejść na orbitę). Po zakończeniu tego manewru statek wracał na lotnisko lotem ślizgowym. Dzięki takiej konfiguracji lotu zaliczany jest on do kategorii statków kosmicznych określanych jako samoloty kosmiczne.

W dniu 21 czerwca 2004 SpaceShipOne roku wzniósł się na wysokość powyżej 100 km, czyli umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną (linia Karmana). W ten sposób jako pierwszy prywatny statek kosmiczny wyniósł człowieka w przestrzeń pozaziemską.

Dzięki dwóm lotom z 29 września oraz 4 października 2004 roku SpaceShipOne zdobył Nagrodę Ansari X (10 mln dolarów). Zgodnie z wymogami konkursu na pokład załadowano dodatkowy balast zastępujący dwóch pasażerów. W tych lotach suborbitalnych zostały uzyskane wysokości 102,9 km i 111,99 km.


Szybujący na lotnisko SpaceShipOne (grafika: Scaled Composites)

SpaceShipOne znajduje się obecnie muzeum lotnictwa Smithsonian Institution w Waszyngtonie (USA).

Po sukcesie statku kosmicznego SpaceShipOne, firma Scaled Composites wraz z Virgin Galactic rozpoczęły prace nad budową następcy - statku kosmicznego SpaceShipTwo. Przeznaczony on jest do komercyjnych lotów suborbitalnych.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: