Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Satelity Starlink (także) na niższej orbicie

2019-05-06 Satelity Starlink (także) na niższej orbicie

Amerykański regulator telekomunikacyjny zatwierdzili wniosek SpaceX o obniżenie orbity prawie 1 600 satelitów Internetu szerokopasmowego Starlink.

W marcu 2018 roku amerykańska agencja Federal Communications Commission (FCC) przyznała SpaceX pozwolenie na umieszczenie wokół Ziemi do 4 425 satelitów telekomunikacyjnych pracujących w pasmie Ka i Ku na orbicie 1 150 km. Teraz satelity mają krążyć wokół Ziemi także na wysokości na 550 km.


Planowane satelity na orbicie 550 km (grafika: Wikipedia)

Niższa orbita oznacza mniejsze opóźnienia w przesyle Internetu. Planowane opóźnienia sygnału wynosić ma 15 milisekund. Oznacza to także mniejszą liczbę satelitów wymaganych do zapewnienia zasięgu. Dodatkowo niedziałające satelity będę mogły być szybciej deorbitowane - w ciągu 5 lat, bez wykorzystania napędu do obniżenia orbity.

Przeciwko zmianie protestowały OneWeb i Kepler Communications, dwie firmy rozwijające konstelacje Internetu satelitarnego także na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Zwróciły się one do FCC o odrzucenie wniosku konkurencja, ale FCC zostało nieugięte.

Plan budowy konstelacji Starlink podany został w styczniu 2015 roku. W lutym 2018 roku SpaceX umieścił na orbicie 2 testowe satelity systemu Starlink. I testuje je od tego czasu, w tym razem z Departamentem Obrony USA.


2 pierwsze prototypy (grafika: SpaceX)

Drugi zestaw satelitów testowych i jednocześnie pierwszy fragment przyszłej konstelacji planowany jest na maj 2019 rok. Satelity umieszczone zostaną właśnie na orbicie o wysokości około 550 km. Na razie nie wiadomo ile ich dokładnie zostanie wyniesionych na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9.

Konstelacja Starlink składać się ma z 3 warstw satelitów umieszczonych na 3 wysokościach orbitalnych:

  • ~7 500 satelitów w paśmie V na orbicie 340 km
  • ~1 600 satelitów w paśmie Ka i Ku na orbicie 550 km
  • ~2 800 satelitów w paśmie Ku i Ka na orbicie 1 150 km

Zapewnić one mają szybki dostęp do Internetu z prędkością do 1 GB/s na użytkownika.

Satelity systemu Starlink budowane są w fabryce SpaceX w Redmond w stanie Waszyngton, USA.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: