Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Richard Branson leci na krawędź kosmosu

2021-07-11 Richard Branson leci na krawędź kosmosu

Miliarder Richard Branson został pierwszym właścicielem firmy kosmicznej, który wzniósł się w (niemal) kosmos na pokładzie własnego statku kosmicznego.

Na niedzielę 11 lipca 2021 odbył się start samolotu kosmicznego firmy Virgin Galactic.


Mający ponad 70 lat Richard Branson podczas lotu ku kosmosowi (grafika: Virgin Galactic)

Pojazd nazwany "VSS Unity" wyniósł na granicę kosmosu szóstkę ludzi, w tym miliardera Richarda Bransona - założyciela koncernu Virgin i firmy kosmicznej Virgin Galactic.


SpaceShipTwo to prywatny załogowy statek przeznaczony do komercyjnych turystycznych lotów suborbitalnych (grafika: Virgin Galactic)


Prezentacja firmy Virgin Galactic

Lot miał pierwotnie zacząć się o godzinie 15 czasu polskiego, ale został przesunięty o ponad 1,5 godziny z powodu burz z piorunami. SpaceShipTwo, podobnie jak jego poprzednik SpaceShipOne (pierwszy prywatny statek kosmiczny), wyniesiony został wpierw na wysokość kilkunastu kilometrów za pomocą samolotu-nosiciela. Potem został odrzucony i włączył własny silnik rakietowy, by móc wspiąć się wysoko ku kosmosowi.

Pojazd wzniósł się na wysokość ponad 85 kilometrów nad Ziemię. Załoganci, którzy wcielili się w rolę przyszłych komercyjnych pasażerów, w kabinie statku odczuć mogli przez parę minut stan nieważkości. Przypomnijmy, że 80 km to pułap jaki jako granicę kosmosu uznają Amerykanie. Reszta świata za umowną granicę przestrzeni kosmicznej uznaje linię Karmana na wysokości 100 km nad Ziemią. Zatem według Amerykanów będzie to lot kosmiczny, zaś dla reszty świata lot wysokościowy.

Statek wrócił lotem szybowcowym na Ziemię. Lądowanie odbyło się po godzinie 17:40 czasu polskiego na prywatnym kosmodromie Spaceport America w Nowym Meksyku.

Całość transmitowana był na żywo.


Transmisja z lotu

Start samolotu kosmicznego Virgin Galactic odbył się zaledwie kilka dni przed lotem Jeffa Bezosa, założyciela Amazona. Planuje on lecieć w kosmos 20 lipca 2021 roku. Richard Branson został pierwszym przedsiębiorcom kosmicznym, który wzniósł się ku kosmosowi na pokładzie statku stworzonego przez własną firmę.

SpaceShipTwo ma za sobą w sumie już cztery załogowe loty. Podczas pierwszych dwóch w samolocie znajdowali się jedynie piloci maszyny, w trzecim zaś na pokładzie był dodatkowo pojedynczy pasażer. Obecny start to pierwszy w pełni załogowy lot (w statku jest miejsce dla sześciu osób: dwóch członków załogi oraz czterech pasażerów).


Załoga (grafika: Virgin Galactic)

Załoga:

  1. Dave Mackay - pilot
  2. Colin Bennett - główny inżynier firmy
  3. Beth Moses - główna instruktorka astronautów firmy
  4. Richard Branson - właściciel firmy
  5. Sirisha Bandla - wiceprezes firmy
  6. Mike Masuci - pilot

Pojazd SpaceShipTwo wykorzystywany będzie do turystyki kosmicznej. Pierwsze komercyjne loty z turystami na pokładzie planowane są na 2022 rok.

"Będąc w awangardzie nowego przemysłu jesteśmy zdeterminowani, aby być pionierem statków kosmicznych dwudziestego pierwszego wieku, które otworzą przestrzeń kosmiczną dla wszystkich - i zmienią świat na dobre." - powiedział Richard Branson.

Firma Virgin Galactic ma już 600 rezerwacji na lot. Obecnie cena za lot to 250 tys. dolarów. W przyszłości cena spaść ma do około 40 tys. dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: