Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwsze satelity OneWeb dostarczające Internet na orbicie

2019-02-28 Pierwsze satelity OneWeb dostarczające Internet na orbicie

Rakieta Sojuz wzniosła na orbitę pierwsze 6 satelitów konstelacji OneWeb mającej zapewnić Internet satelitarny na całej Ziemi.

Pierwsze satelity systemu OneWeb
Pierwsze satelity systemu OneWeb (grafika: OneWeb)

Satelity, każdy o masie 147 kilogramów, zostały umieszczone na niskiej orbicie wokołoziemskiej (LEO) na wysokości około 1 000 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Ponieważ starty rakiet nośnych są drogie (kilkadziesiąt mln dolarów), satelity są maksymalnie małe i lekkie w budowie. Sojuzy mają docelowo wynosić za jednym razem nawet do 40 satelitów sieci OneWeb.


Prezentacja systemu OneWeb

Satelity produkowane są masowo na Florydzie w Stanach Zjednoczonych przez odpowiedzialną za projekt spółkę OneWeb Satellites. Jest to spółka joint venture między firmą OneWeb oraz europejskim koncernem Airbus Defence and Space. Obie firmy mają w niej po równo udziałów. W OneWeb zaangażowane są także takie firmy Hughes Network Systems, Qualcomm, Virgin Group, Bharti Enterprises, Coca-Cola, Grupo Salinas i Intelsat.

Zakład produkcji satelitów OneWeb
Zakład produkcji satelitów OneWeb (grafika: OneWeb)

Oprócz Sojuza satelity mają być wynoszone także przez rakiety nośne firm Virgin Galactic i Blue Origin. Jak tylko osiągną one gotowość (są odpowiednio w budowie i testach).

Docelowo na orbicie Ziemi znaleźć się ma aż 900 satelitów OneWeb.

Pierwsze testy systemu z klientami odbyć się mają przy 650 satelitach w 2020 roku. Globalny zasięg ma być zapewniony już w 2021 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: