Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Blue Origin

Blue Origin

Blue Origin to prywatna amerykańska firma kosmiczna.

Powstanie

Firma Blue Origin założona została w 2000 roku. Stworzył ją Jeff Bezos, założyciel sklepu internetowego Amazon.

Działalność

Firma Blue Origin pracuje nad rakietami:

  • New Shepard - załogowa rakieta suborbitalna
  • New Glenn - rakieta orbitalna

New Shepard

Próbny start Blue Origin z 29 kwietnia 2015 roku
Próbny start Blue Origin z 29 kwietnia 2015 roku (grafika: Blue Origin)

Do tej pory firma Blue Origin zbudowała rakiety nośne New Shepard. Ze względu na swoją wielkość umożliwiają one tylko loty suborbitalne (niemożliwe jest ich wejście na orbitę okołoziemską) na wysokość ponad 100 km. Jest to powyżej tzw. linii Karmana - umownej granicy pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną. Do tej pory odbyły się loty bezzałogowe, jednakże firma pracuje nad przystosowaniem jej do lotów załogowych - dla turystyki kosmicznej.

Rakieta New Shepard składa się z modułu wynoszącego, czyli rakiety nośnej oraz statku kosmicznego (kapsuły). Moduł napędowy New Shepard startuje i ląduje pionowo. Kapsuła powraca na Ziemię na spadochronie. Silnik rakietowy pracuje na ciekłym tlenie i ciekłym wodorze. Starty rakiet New Shepard odbywać się mają z kosmodromu Canaveral na Florydzie.

W swoim pierwszym locie, 29 kwietnia 2015 roku, rakieta New Shepard wzniosła się na wysokość ok. 93 km. Kapsuła szczęśliwie wylądowała na Ziemi na spadochronach. Jednakże z powodu awarii hydrauliki nie powiódł się powrót na powierzchnię modułu silnikowego, który miał wylądować na rozkładanych nogach.

Drugi lot odbył się 23 listopada 2015 roku. Osiągnięto wysokość 100,5 km. Jest to wyżej niż linia Karmana, umowna granica kosmosu. Podczas tej próby udało się odzyskać zarówno rakietę nośną (lądowała pionowo) i kapsułę.

Lądowanie kapsuły Blue Origin podczas 4 lotu
Lądowanie kapsuły Blue Origin podczas 4 lotu (grafika: Blue Origin)

Do tej pory odbyło się w sumie 15 prób rakiety. Po bezzałogowych testach testowych rozpocząć się mają loty załogowe. Pierwszy lot załogowy planowany jest na 20 lipca 2021 roku i wziąść z nim ma udział Jeff Bezos, założyciel firmy. Najpierw latać będą pracownicy firmy, a następnie płacący za lot kosmiczni turyści.

Bilety na załogowe loty suborbitalne rakietą New Shepard kosztować mają 200-300 tys. dolarów.

New Glenn

Zapowiedziana we wrześniu 2016 roku rakieta New Glenn ma umożliwiać już wynoszenie obiektów już na orbitę - załogowych jak i bezzałogowych.

Rakieta ta ma mieć 2 stopnie. Pierwszy stopień napędzany będzie rozwijanym przez firmę silnikiem rakietowym BE-4 pracującym na ciekłym tlenie i ciekłym metanie. Drugi stopień ma być napędzany przez silnik rakietowy BE-3 pracujący na ciekłym tlenie i ciekłym wodorze.

W najcięższej konfiguracji rakieta nośna New Glenn ma mieć wysokość 95 metrów i umożliwiać wyniesienie na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunku o masie 40 ton.


New Glenn ma być większy niż Falcon 9 firmy SpaceX oraz Space Launch System agencji NASA. Ustępować będzie tylko historycznej rakiecie Saturn V, która zabrała ludzi na Księżyc (grafika: Blue Origin)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: