Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy załogowy lot w kosmos statku New Shepard

2021-07-20 Pierwszy załogowy lot w kosmos statku New Shepard

Jeff Bezos, założyciel Amazona, poleciał w kosmos na pokładzie statku New Shepard opracowanego przez jego firmę kosmiczną Blue Origin.


Statek kosmiczny New Shepard (grafika: Blue Origin)

New Shepard to statek kosmiczny, który służyć ma do turystyki kosmicznej - do suborbitalnych lotów kosmos (bez wchodzenia na orbitę okołoziemską). Nazwany został na cześć Alana Sheparda, który w maju 1961 roku został pierwszym Amerykaninem w kosmosie (także w locie suborbitalnym). Zbudowany został przez należącą do Bezosa firmę kosmiczną Blue Origin. Ma za sobą 15 lotów bezzałogowych, obecny lot był pierwszym załogowym.

Pierwszy załogowy lot statku New Shepard trwał około 11 minut. Rakieta wystartowała z kosmodromu Corn Ranch w Teksasie (USA) i wzniosła się na wysokość ponad 105 km ponad Ziemię. To powyżej 100 km na których przebiega tzw. linią Karmana. Stanowi ona umowną granicę kosmosu. Maksymalna prędkość rakiety wyniosła 3 595 km/h.

W szczycie toru lotu pasażerowie doświadczyli nieważkości przez około 4 minuty. Pozwolono im odpiąć się od siedzeń, aby móc się unosić się w kabinie i cieszyć się widokami Ziemi i kosmosu przez panoramiczne okna.

Następnie załoga bezpiecznie wróciła na Ziemię w kapsule na spadochronach. Odzyskana została także rakieta nośna - wylądowało ona widowiskowo pionowo "na ogniu". Lot trwał około 10 minut.

Obok Jeffa Bezosa na pokładzie statku znalazł się jego brat Mark Bezos.

Kolejną osobą była Wally Funk. To 82-latka, która z 12 innymi kobietami w pierwszych latach ery kosmicznej dostała się do NASA i lecieć miała w kosmos. Niestety NASA postawiła wyłącznie na mężczyzn i w efekcie nigdzie nie poleciała (pierwsza Amerykana poleciała w kosmos dopiero w 1983 roku).

"Nikt nie czekał dłużej. Już czas. Witaj w załodze, Wally." - napisał Jeff Bezos.

Do lotu w kosmos po 6 dekadach zaprosił ją Jeff Bezos. Została najstarszą osobą, która poleciała w kosmos.

Ostatnim załogantem był Oliver Daemen. To holenderski nastolatek, któremu ojciec zajmujący się nieruchomościami kupił lot w kosmos. Mimo młodego wieku posiada on już licencję pilota, fascynuje go kosmos, a od jesieni rozpocznie on studia na wydziale fizyki w Holandii. Będzie to najmłodszy astronauta w historii. Zastąpił on osobę, która wylicytowała lot za 28 mln dolarów ale potem z niego zrezygnowała (do licytacji zgłosiło się ponad 7 tys. osób z 159 krajów).


Załoga - od lewej Mark Bezos, Jeff Bezos, Oliver Daemen i Wally Funk (grafika: Blue Origin)

Historyczny lot był transmitowany na żywo. Emisja rozpoczęła się 20 lipca 2021 roku o godzinie 13:30 czasu polskiego. Start rakiety nastąpił 1,5 godziny później. Dzień lotu został wybrany nieprzypadkowo. Na 20 lipca przypada bowiem rocznica pierwszego lądowania ludzi na Księżycu (20 lipca 1969 roku).


Transmisja ze startu

Po locie odbyła się konferencja prasowa, która również była transmitowana.

"Dużo czytałem o tym, jak wygląda Ziemia z kosmosu, ale i tak byłem bardzo zaskoczony. Jest taka malutka. Atmosfera wygląda na cieniutką. Niby wszyscy dobrze wiemy, że trzeba o nią dbać, ale z góry świetnie to widać." - skomentował lot Bezos.

Jeff Bezos został kolejnym właścicielem firmy kosmicznej i miliarderem, który poleciał w kosmos na pokładzie własnego statku kosmicznego. Kilka dni temu na pokładzie rakietoplanu SpaceShipTwo na skraj kosmosu poleciał Richard Branson, założyciel koncernu Virgin.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: