Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > New Glenn

New Glenn

New Glenn to budowana ciężka amerykańska rakieta nośna.

Powstawanie

New Glenn jest rozwijany przez firmę Blue Origin (ULA).

W najciężej konfiguracji rakieta nośna New Glenn ma mieć wysokość 95 metrów i umożliwiać wyniesienie na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunku o masie 40 ton.

Budowa

Pierwszy stopień ma być napędzany poprzez 7 silników rakietowych BE-4 na ciekły metan i ciekły tlen (LOX). Drugi stopień ma mieć taką samą średnicę jak pierwszy i wykorzystywać 1 silnik BE-4. Opcjonalny trzeci stopień napędzany ma być przez silnik BE-3U na ciekły wodór i ciekły tlen (LOX).

Rakieta ma mieć średnicę 7 metrów. Podobnie jak u rakiet konkurencyjnej SpaceX pierwszy stopień rakiety New Glenn po starcie ma także wracać na Ziemię dzięki pionowemu lądowaniu na "słupie ognia". Obniżyć to ma koszty użytkowania rakiety - silniki oraz zbiorniki pierwszego, największego stopnia rakiety to najdroższy jej element.

Loty

New Glenn swój pierwszy lot wykonać ma jeszcze przed 2020 rokiem. Starty dobywać się mają z Kompleksu 36 na z kosmodromu Canaveral na Florydzie (USA). Został on wyleasingowany przez firmę.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: