Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Amazon przejmuje dział satelitarny od Facebooka

2021-07-24 Amazon przejmuje dział satelitarny od Facebooka

Amazon przejął zespół Facebooka zajmujący się Internetem satelitarnym.

Kilkunastu inżynierów i naukowców Facebooka z Los Angeles przeszło już do Amazona, gdzie wzmocnili oni 500-osobowy pracujący będą nad Projectem Kuiper.


Jeff Bezos, założyciel i do niedawana prezes Amazona, od ponad 20 lat jest także aktywny w branży kosmicznej (grafika: Wikipedia (CC))

Project Kuiper Amazona stanowić ma konkurencję m.in. dla wynoszonych już satelitów systemu Starlink (SpaceX) czy też OneWeb. Podobnie jak u konkurencji satelity działać będą na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) co zapewni małe opóźnienia transmisji danych.

Facebook rezygnuje tym samym z budowy własnej konstelacji satelitów dostarczających szerokopasmowy Internet z orbity. Satelity te rozwijane były w ramach wewnętrznego projektu Athena, który trwał od 2016 roku.

Umowa przejęcia talentów objęła również transfer części własności intelektualnej opracowanej przez zespół, a także sprzęt oraz wyposażenie. Kwota oraz inne warunki umowy między Facebookiem i Amazonem nie nie zostały ujawnione.


Pracownik Amazona testujący prototyp anteny naziemnego terminalu systemu Kuiper (grafika: Amazon)

W pierwotnym zamyśle satelity Projektu Kuiper wynoszone miały być przez rakiety nośne New Glenn firmy Blue Origin, założonej również przez Jeffa Bezosa. Jednakże opóźnienia tej rakiety spowodowały, że Amazon dogadać się musiał z konsorcjum rakietowym ULA.


Amazon zakontraktował 9 startów na pokładzie rakiet Atlas V (grafika: ULA)

W lipcu 2020 roku Amazon otrzymał zgodę od Federalnej Komisji Łączności na uruchomienie 3,2 tys. satelitów. Firma planuje jednakże uruchomić satelitarną usługę internetową po wyniesieniu 578 satelitów na orbitę.

Na koniec warto wspomnieć, że Facebook od długiego czasu był zainteresowany dostarczeniem Internetu. Opracował on m.in. zasilanego energią słoneczną drona Aquila, który miał dostarczać Internet z dużej wysokości, ze stratosfery. Jednakże po rozbiciu się prototypu bezzałogowca, porzucił ten projekt. Teraz porzucił swoje orbitalne plany.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: