Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 10 lat temu SpaceX wyniósł pierwszego satelitę

2019-07-14 10 lat temu SpaceX wyniósł pierwszego satelitę

W zaledwie 10 lat SpaceX z małej firmy urosło do największego podmiotu wynoszącego komercyjnie ładunki w kosmos. Mało tego, pracującego nad międzyplanetarną rakietą do kolonizacji Marsa.


Falcon 1 z pierwszym satelitą (grafika: SpaceX)

"Mamy przyjemność ogłosić, że RazakSAT z Malezji, znajdujący się na pokładzie Falcon 1, osiągnął zamierzoną orbitę." - powiedział lakonicznie równo 10 lat temu Elon Musk, prezes SpaceX.

W poniedziałek, 14 lipca 2009 roku o godzinie 20:35 (PDT), rakieta nośna Falcon 1 wyniosła komercyjnie pierwszego satelitę. Był to RazakSAT. To ważący około 180 kg malezyjski satelita obserwacyjny wyposażony w kamerą o wysokiej rozdzielczości. Zbudowany został wspólnie przez ATSB i Satrec Initiative, producentów satelitów z Korei. Uwolniony on został na orbicie 48 min po starcie. Do dziś wykonuje on zdjęcia satelitarne Ziemi z rozdzielczością 2,5 m. Wciąż działa i krąży on na orbicie (aktualna pozycja).

Był to piąty i zarazem ostatni start rakiety nośnej Falcon 1. Trzy pierwsze starty tej rakiety zakończyły się niepowodzeniem, czwarty był udany jednakże nie wyniesiono nim ładunku komercyjnego.

Po tym Falcon 1 został zastąpiony nową, większą i potężniejszą rakietę Falcon 9. Rakieta ta to prawdziwy koń roboczy firmy.


Falcon 9 (grafika: SpaceX)

To Falcon 9, rakieta częściowo ponownego użytku (pierwszy stopień powraca na Ziemię lądując widowiskowo na słupie ognia), generuje większość przychodów firmy. Wynosi dla klientów nie tylko satelity, ale także ładunki towarowym Dragonem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

To Falcon 9 przejął większość światowego, komercyjnego rynku wynoszenia satelitów.


Udział w komercyjnym rynku wynoszenia satelitów SpaceX przejął głównie od Rosji i Europy

Po Falconie 9 powstała jeszcze potężniejsza rakieta nośna Falcon Heavy.


Falcon Heavy (grafika: SpaceX)

Ta mierząca 70 m i ważąca 1,4 tys. ton rakieta zdolna jest wynieść 64 ton na niską orbitę okołoziemską LEO. Swój dziewiczy lot wykonała w 2018 roku, pierwszy komercyjny w kwietniu 2019 roku.

W ciągu 10 lat od pierwszego komercyjnego wyniesienia satelity SpaceX dokonało imponującego postępu. Ale apetyt założyciela i jego firmy na tym się nie kończy.

Jeszcze w 2019 roku na pokładzie statku Dragon 2 SpaceX wyśle w kosmos pierwszych ludzi. W ramach kontraktu z NASA załogowe Dragony dostarczać mają regularnie załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Pierwszy testowy lot Dragona, jeszcze bezzałogowy, odbył się w marcu 2019 roku.

Na 16 lipca 2019 roku, dokładnie w 50. rocznicę startu ludzi na Księżyc, planowany jest pierwszy rakietowy podskok prototypu Starshipa (nazwanego Starhopper), tak ważnego dla ludzkości. Starship to rakieta SpaceX mająca stanowić drugi stopień przyszłej międzyplanetarnej rakiety nośnej Super Heavy.

Próba wzlotu na 20 m będzie transmitowana na żywo. Za kilka miesięcy planowany jest lot na 20 km na trzech silnikach.

To Super Heavy + Starship, zdaniem wizji Elona Muska, w przyszłości zabrać ma ludzkość na Marsa. Na stałe.


Kierunek Mars (grafika: SpaceX)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: