Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Załogowy Dragon zadokował pierwszy raz do ISS

2019-03-03 Załogowy Dragon zadokował pierwszy raz do ISS

Kolejny krok Amerykanów w powrocie w kosmos na pokładzie własnych rakiet. Ich przyszły załogowy statek kosmiczny Crew Dragon po raz pierwszy przybił do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Zbliżająca się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widoczna z pokładu Crew Dragon, którego cień widoczny jest na panelu stacji (grafika: SpaceX)

Statek Crew Dragon (Dragon 2 w wesji załogowej) wystartował w sobotę 2 marca 2019 roku o godzinie 08:49 czasu polskiego (CET) z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Rakietę nośną stanowił Falcon 9. Zarówno rakiet nośna jak i statek kosmiczny zaprojektowane i wykonane zostały przez amerykańską firmę SpaceX.

Start przebiegł prawidłowo. Po nim, zgodnie z planem, Crew Dragon znalazł się na orbicie przejściowej z której gonił ISS.


Crew Dragon zbliżający się do ISS (grafika: NASA)

W niedzielę 3 marca 2019 roku, po wykonaniu 18 okrążeń Ziemi, zbliżył się on do stacji orbitalnej i rozpoczął dokowanie.

Po zadokowaniu załoga stacji orbitalnej otworzyła właz stacji i weszła na pokład Dragona.


Załoga stacji orbitalnej wewnątrz Dragona (grafika: NASA)

Na jego pokładzie znajduje się manekin w skafandrze kosmicznym. SpaceX nazwało manekina Ripley na cześć postaci z kultowej serii filmów Obcy. Ripley grała tam słynna amerykańska aktorka Sigourney Weaver. Elon Musk, prezes SpaceX, jest znany z tego, że nawiązuje chętnie do popkultury.

Zgromadzone wokół głowy, szyi i kręgosłupa manekina czujniki rejestrują m.in. siły, jakich doświadczą ludzie na pokładzie statku.

Pierwszy lot Dragona 2 w wersji załogowej, jeszcze z manekinem w środku zamiast astronautów, to początek nowej ery w lotach kosmicznych. USA jest na ostatniej prostej przed powrotem w kosmos na pokładzie własnych rakiet.


Logo misji (grafika: SpaceX)

Załogowy Dragon, wraz z konkurencyjnym Starlinerem od Boeinga, przywrócić ma Ameryce możliwość wysyłania ludzi w kosmos po wycofaniu z użytku wahadłowców Space Shuttle w 2011 roku. Obecnie NASA zmuszona jest nabywać miejsca dla swoich astronautów na pokładzie rosyjskich rakiet Sojuz, kosztem obecnie około 80 mln dolarów za miejsce.

"Loty kosmiczne z ludzmi to podstawowa misja SpaceX. Nie ma dla nas nic ważniejszego niż to przedsięwzięcie i naprawdę doceniamy szansę, jaką daje nam NASA." - powiedział Hans Koenigsmann, wiceprezes SpaceX.

W ramach kontraktu z NASA załogowe Dragony dostarczać mają ludzi na niską orbitę okołoziemskiej (LEO) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: