Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Załogowy Dragon wodował na oceanie

2019-03-08 Załogowy Dragon wodował na oceanie

Pierwszy lot w kosmos załogowego Dragona, jeszcze z manekinem w środku, zakończył się sukcesem.


Wodowanie Dragona (grafika: SpaceX)

Pierwszy lot w kosmos nowego statku kosmicznego Dragon 2 w wersji załogowej można uznać za sukces. Po powrocie z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO), gdzie był zadokowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wrócił on bezpieczenie na Ziemię.

Przypomnijmy. Start rakiety nośnej odbył się w sobotę 2 marca 2019 roku. Zgodnie z planem, Dragon znalazł się na orbicie przejściowej z której dogonił ISS i do której przycumował dzień później.

Przez kolejne dni Dragon pozostawał przycumowany do modułu Harmony stacji ISS, poprzez łączniki PMA-2 i IDA-2. Załoga stacji weszła na pokład statku. Przeniesiono z niego 180 kg ładunku.

Pierwszy lot Dragona 2 w wersji załogowej, jeszcze z manekinem w środku zamiast astronautów, to początek nowej ery w lotach kosmicznych. USA jest na ostatniej prostej przed powrotem w kosmos na pokładzie własnych rakiet.

7 marca 2019 roku właz pomiędzy Dragonem i ISS został zamknięty. Dzień później kapsuła odłączyła się i rozpoczęła deorbitacyję.

Statek wodował na Atlantyku u wybrzeży Florydy.


Dragon po powrocie (grafika: NASA)

To właśnie Dragon już z załogą, wraz z konkurencyjnym Starlinerem od Boeinga i Orionem od Lockheed Martina, przywrócić ma Ameryce możliwość wysyłania ludzi w kosmos po wycofaniu z użytku wahadłowców Space Shuttle w 2011 roku. Obecnie NASA zmuszona jest nabywać miejsca w kosmos dla swoich astronautów na pokładzie rosyjskich rakiet Sojuz, kosztem około 80 mln dolarów za miejsce.

Pierwszy lot załogowy Dragona 2, oznaczony jako SpX-DM2, dostarczyć ma kosmonautów na ISS. Będą to Bob Behnken i Doug Hurley. Przewidziany on jest na jesień 2019 roku.


Bob Behnken i Doug Hurley (grafika: SpaceX)

Statki Dragon dostarczać mają regularnie załogi ISS w ramach kontraktu ISS Crew Transportation Services z NASA.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: