Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Orion

Orion

Orion to przyszły amerykański załogowy statek kosmiczny.


Wizualizacja statku kosmicznego Orion (grafika: NASA)

Orion ma być jednym ze statków kosmicznych mającym przywrócić zdolność USA do wysyłania astronautów w przestrzeń kosmiczną. Umożliwiać ma loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), na Księżyc, Marsa i do asteroid.

Użytkowanie

Po raz Orion poleciał w kosmos 5 grudnia 2014 roku na pokładzie rakiety nośnej Delta IV Heavy. Misja oznaczona jako Exploration Flight Test-1 była lotem bezzałogowym.


Orion po pierwszym locie w kosmos (grafika: NASA)

Budowa

Orion budowany jest przez firmę Lockheed Martin. Podobnie jak księżycowy statek kosmiczny programu Apollo, składać się będzie z 2 modułów:

  • moduł załogowy
  • moduł serwisowy


Wnętrze makiety kapsuły Orion (grafika: NASA)

W misjach księżycowych w skład pojazdu wchodzić będzie także lądownik księżycowy Altair oraz dodatkowy moduł napędowy EDS (Earth Departure Stage).

Przyszłość

W 2018 roku odbyć się ma bezzałogowy lot statku wokół Księżyca, najwczesniej w 2021 roku zaś załogowy wokół naszego satelity.

Do wynoszenia statku kosmicznego Orion służyć ma super ciężka rakieta nośna Space Launch System (SLS).

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: