Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Wielka Brytania przejmuje konstelację satelitarną OneWeb 2020-07-03 Wielka Brytania przejmuje konstelację satelitarną OneWebBrytyjski rząd kupuje OneWeb, upadłą i niedokończoną jeszcze konstelację satelitów mającą oferować globalny Internet satelitarny.
Pod koniec marca 2020 roku OneWeb złożył wniosek o upadłość. Okazało się wówczas, że firma nie otrzyma 2 mld dolarów od SoftBanku, swojego największego inwestora. Ten japoński bank wycofał się z inwestycji w wyniku trudnej sytuacji na rynkach finansowych wynikłej ze światowej pandemii koronawirusa. Umowa przejęcia udałego OneWeb jest warta 1 mld dolarów. Rząd Wielkiej Brytanii wyłoży 500 mln, zaś Bharti kolejne 500 mln dolarów. Ta indyjska firma, aktywna także w UK, zajmuje się m.in. telekomunikacją, nieruchomościami, produkcją, usługami finansowymi a nawet rolnictwem. Bharti, poprzez Bharti Airtel, jest trzecim największym operatorem telefonii komórkowej na świecie, z ponad 425 milionami klientów. Satelity OneWeb budowane są w jej nowej fabryce satelitów na Florydzie, tuż obok przylądka Canaveral. Jednakże wynoszone są już przez rosyjskie rakiety Sojuz startujące z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej (Ameryka Południowa) w ramach umowy z Arianespace oraz z rosyjskiego Bajkonur w Kazachstanie. Do tej pory odbyły się trzy starty Sojuzów z satelitami OneWeb. Łącznie na orbitę trafiło łącznie 74 z planowanych 650 satelitów wstępnej konstelacji. "Globalna flota satelitów ma potencjał, aby podłączyć miliony ludzi na całym świecie do szerokopasmowego Internetu. Wiele z nich po raz pierwszy." - powiedział Alok Sharma, brytyjski minister handlu i przemysłu. Jednocześnie brytyjski rząd zapowiedział enigmatycznie, że nie wszystkie kraje będą mogły korzystać z satelitarnego Internetu.
Wykup OneWeb zakończyć się ma do końca 2020 roku. Po ukończeniu OneWeb będzie konkurować z podobnymi tworzonymi systemami Starlink (SpaceX), Projekt Kuiper (Amazon) czy Sfera (Gazprom). Z doniesień brytyjskich mediów wynika, że na bazie przerobionych wysłanych na orbitę satelitów OneWeb Brytyjczycy mieliby zbudować także własny odpowiednik Galileo, europejskiego GPS-a. Wraz z Brexitem stracili oni bowiem dostęp do części usług tego unijnego systemu. Wsparcie
|