Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > OneWeb złożył wniosek o upadłość

2020-03-27 OneWeb złożył wniosek o upadłość

Firma OneWeb, będąca w trakcie budowania megakonstalacji satelitów dających dostęp do Internetu, właśnie złożyła wniosek o upadłość.

Okazało się, że firma nie otrzyma 2 mld dolarów od SoftBanku, swojego największego inwestora. Ten japoński bank wycofał się z inwestycji w wyniku trudnej sytuacji na rynkach finansowych wynikłej ze światowej pandemii koronawirusa.


Klaster satelitów OneWeb przed wyniesieniem (grafika: OneWeb)

"OneWeb budował prawdziwie globalną sieć komunikacyjną, zapewniającą wszędzie szybki, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Nasza obecna sytuacja jest konsekwencją ekonomicznych skutków kryzysu COVID-19." - powiedział Adrian Steckel, szef firmy OneWeb.

Zaledwie kilka dni, 22 marca 2020 roku, OneWeb wyniósł w kosmos kolejne 34 satelity zwiększając ich łączną liczbę na orbicie do 74. Połowa z 44 stacji naziemnych jest ukończona lub w trakcie realizacji. Niestety to sporo jeszcze za mało, aby sieć OneWeb mogła zaoferować dostęp do Internetu - nawet ograniczony.


Poster ostatniego wyniesnia satelitów (grafika: OneWeb)

Przyszłość OneWeb jest pod dużym znakiem zapytania. Firma zwolniła około 85% ze swoich 531 pracowników, ale jednocześnie oświadczyła, że utrzyma działanie już wyniesionych satelitów. Będąc już pod sądowym parasolem chroniącym przed wierzycielami nadal poszukiwany jest nowy inwestor dla konstelacji, który docelowo ma się składać z 650 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: