Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > ViaSat-3 ViaSat-3ViaSat-3 to trzy nowe geostacjonarne satelity telekomunikacyjne mające wchodzić w skład systemu Internetu satelitarnego ViaSat.
Każdy z trzech satelitów ważyć będzie 6,4 tony. Pracować będą w paśmie Ka zapewniając przepustowość przynajmniej 1 terabit danych na sekundę (1Tbps). Oferować będą łącza o przepustowości 150 Mbps.
"Oczekuje się, że globalna konstelacja ViaSat-3 dostarczy bezprecedensowych możliwości osobom, firmom i rządom - na ziemi, w powietrzu, na morzu i poza nim." - przeczytać można w materiach operatora satelitarnego ViaSat. Prace nad satelitami trwają od 2015 roku. Budowane są one przez firmę Viasat we współpracy z koncernem Boeing. Satelity bazują na platformie satelitarnej Boeing 702, która używana jest na ponad 50 satelitach na orbicie.
W porównaniu do systemu Starlink na niskich orbitach okołoziemskich (LEO) plusem systemu ViaSat jest mała ilość (3) satelitów do zapewnienia (niemal) globalnego zasięgu. Minusem systemu opartego na orbicie geostacjonarnej (35 tys. km nad Ziemią ) są opóźnienie sygnałów. Sygnał musi bowiem przebyć odległość 2 x 35 tys. km: w kosmos do satelity na orbicie geostacjonarnej i ponownie na Ziemię. Opóźnienia te wynoszące od 500 do 900 milisekund są odczuwane w aplikacjach interaktywnych i wymagających przesyłu danych w czasie rzeczywistym - takich jak telefonia internetowa VoIP, wideokonferencje lub gry internetowe.
Planowane satelity ViaSat-3 wraz z zasięgiem:
Start satelity ViaSat-3 Americas zaplanowany jest na 1 maja 2023 roku o godz. 01:29 czasu polskiego. Wyniesie go rakieta Falcon Heavy startująca z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Start będzie transmitowany na żywo.
Satelita umieszczony zostanie niemal na docelowej orbicie geostacjonarnej (GEO). Podczas tej misji żaden z dwóch boosterów nie zostanie odzyskany. Przewidywany czas pracy satelitów na orbicie wynosić ma przynajmniej 15 lat. Wsparcie
|