Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Tranche 0-2

2023-09-02 Tranche 0-2

W kosmos wystartowała druga partia satelitów nowej amerykańskiej wojskowej megakonstelacji.


Rakieta nośna Falcon 9 przed misją Tranche 0-2 (grafika: SpaceX)

Tranche 0-2 (pol. Transza 0-2) to druga partia satelitów telekomunikacyjnych oraz śledzących mająca stanowić część nowego większego systemu amerykańskich wojsk kosmicznych.

Start odbył się 2 września 2023 roku. Satelity wyniosła rakieta nośna Falcon 9 firmy SpaceX startująca z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii w USA. Start transmitowany był na żywo.


Transmisja na żywo

Pierwszy stopień rakiety obsługujący tę misję brał wcześniej w misjach Sentinel-6 Michael Freilich, DART, Transporter 7, Iridium OneWeb oraz w ośmiu misjach Starlink. Po rozdzieleniu wylądował on na lądowisku Landing Zone 4 (LZ4).

System Proliferated Warfighter Space Architecture (PWSA) składać się ma z kilkuset satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).


Logo systemu Proliferated Warfighter Space Architecture (PWSA) (grafika: U.S. Space Force)

Będzie to siedem warstw satelitów odpowiedzialnych za telekomunikację, śledzenie celów, pilnowanie, odstraszanie, nawigację, zarządzanie walką i wsparcie. Satelity połączone będą między sobą i Ziemią laserowo, co umożliwi szybszy i większy transfer danych oraz zwiększy bezpieczeństwo.

"Dla wojska oznacza to znaczące przejście od polegania na garstce potężnych, drogich satelitów do roju mniejszych, tańszych. Z perspektywy Pentagonu będą one trudniejszym celem dla rywali; atak rakietowy lub laserowy może zlikwidować pojedynczego satelitę, ale niewiele zrobi, by osłabić cały rój." - podały amerykańskie wojska kosmiczne U.S. Space Force.

Pierwszy start z satelitami nowego systemu, oznaczony jako Tranche 0, odbył się w kwietniu 2023 roku. Obecny start Tranche 0-2 jest drugi w ramach transzy zerowej.

Kolejne satelity systemu wynoszone będą w kolejnych transzach. Kolejna Transza 1, składająca się z ponad 160 satelitów, wyniesiona ma być już w 2024 roku. Będą to satelity wykorzystywane do śledzenia pocisków balistycznych i hipersonicznych, zwłaszcza tych pochodzących z Chin, Rosji i Korei Północnej. Wesprą one 10 satelitów obrony przeciwrakietowej na orbicie geostacjonarnej (GEO) na wysokości 42 tys. km nad Ziemią.

W ciągu kilku lat konstelacja ta składać się ma z prawie 1 000 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), czyli krążących na zaledwie kilkuset km nad Ziemią.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: