Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Tianhe

2021-04-29 Tianhe

Chiny wyniosły na orbitę okołoziemską Tianhe. To pierwszy moduł nowej chińskiej stacji orbitalnej.


Moduł Tianhe podczas testów naziemnych (grafika: China News Service (CC))

Tianhe (z chiń. harmonia niebios) stanowi pierwszy podstawy element docelowej, modułowej chińskiej stacji kosmicznej.

Do tej pory Chiny posiadały na orbicie małe, jednoelementowej stacje Tiangong 1 oraz Tiangong 2 - stanowiły one preludium przed obecną dużą stacją z modułem Tianhe.

Moduł Tianhe wyniesiony został na niską orbitę okołoziemską (LEO) w dniu 29 kwietnia 2021 roku na szczycie rakiety nośnej Długi Marsz 5B startującej z kosmodromu Wenchang. Okrąża on Ziemię co około 90 min na wysokości 370 km.

Budowa

Tianhe ma 16,6 m długości i 4,2 m średnicy. Jego masa to 22 ton.

Ma on systemy podtrzymywanie życia dla trzech taikonautów, systemy kierowania, nawigacji oraz kontroli orientacji. Zasilanie modułowi zapewnią dwa panele słoneczne o zmiennym położeniu.

Sam moduł Tianhe podzielony jest na trzy części:

  • cześć mieszkalna
  • cześć serwisowa
  • moduł dokowania

Moduł dokowania ma umożliwiać nie tylko dokowanie do niego bezzałogowych statków zaopatrzeniowych Tianzhou oraz Shenzhou z załogą stacji, ale także w przyszłości dołączanie kolejnych modułów stacji. W tym celu moduł dokowania zaopatrzony został już w mały manipulator Lyappa, analogiczny do tego w byłej rosyjskiej stacji Mir. Służyć on będzie do przenoszenia modułów stacji między portami modułu dokowania.

Użytkowanie

Pierwszym, który zadokował do Tianhe był bezzałogowy statek kosmiczny Tianzhou 2 dnia 28 maja 2021 roku, a następnie Shenzhou 12, który zabrał 3 osobową załogę na stację w dniu 17 czerwca 2021 roku.

Kolejne misje, bezzałogowy Tianzhou 3 i załogowy Shenzhou 13 mają również odwiedzić stację w późniejszym okresie, we wrześniu i październiku 2021 roku.

Wyniesienie Tianhe i budowa nowej stacji jest częścią większego programu stacji orbitalnych Tiangong.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: