Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Mir MirMir (z ros. pokój lub świat) był rosyjską załogową stacją kosmiczną krążącą po orbicie Ziemi w latach 1986-2001.Była to chluba radzieckiej kosmonautyki. Przez wiele lat Mir pozostawał jedynym, stałym przyczółkiem ludzkości w kosmosie. Do czasu powstania obecnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) była największą konstrukcją w kosmosie stworzoną przez człowieka.
BudowaW przeciwieństwie do wcześniejszych radzieckich stacji Salut, które były jednomodułowe, Mir był zbudowany z kilku modułów wystrzelonych osobno i złożonych potem na orbicie. W stanie finalnym stacja Mir miała rozmiary 19 x 31 x 27,5 m. Ważyła około 130 ton. Moduły stacji Mir:
Hermetyzowana pojemność wnętrza Mira wynosiła 350 m3. UżytkowanieStacja krążyła wokół Ziemi na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) na wysokości 354-374 km. Wykonywała jedno okrążenie wokół Ziemi co 90 minut. Kosmonauci latali na Mira na pokładzie załogowych statków kosmicznych Sojuz. W pierwszych latach swojego istnienia stacja orbitalna Mir wykorzystywana była przez ZSRR i współpracujące z nim państwa w ramach międzynarodowego programu Interkosmos. Po rozpadzie Związku Radzieckiego do stacji także przybijał także amerykański wahadłowiec Space Shuttle.
Do transportu paliwa, powietrza, żywności, wody oraz materiałów do eksperymentów używano transportowych statków transportowych Progress (transportowa wersja Sojuza). Stacja gościła 104 osób. Na stacji Mir prowadzono eksperymenty naukowe i badano wypływ długotrwałego pobytu w przestrzeni kosmicznej na ludzi. Kilku kosmonautów znajdowało się na stacji Mir dłużej niż rok. Stacja przebywała w kosmosie 5 510 dni (15 lat i 31 dni), z czego przez 4 592 dni przebywała na niej załoga. Wykonała 86 331 okrążenia Ziemi. Koniec stacjiStarzenie się konstrukcji, brak pieniędzy oraz decyzja o budowie z innymi krajami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zamiast budowy następcy (Mir 2) przesądziły o losie Mira. Aby nie dopuścić do jej spadku nad terenem zaludnionym, jak to miała miejsce w przypadku amerykańskiej stacji Skylab (1979) i rosyjskiej Salut 7 (1991), Rosjanie wysłali do niej statek kosmiczny Progress M1-5. Jego celem było ściągnięcie z orbity piętnastoletniej stacji Mir. Stacja została zdeorbitowana 23 marca 2001 roku. Niespalone resztki Mira spadły do Pacyfiku.
Więcej o deorbitacji: Wsparcie
|