Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > TESS poszuka egzoplanet

2018-02-15 TESS poszuka egzoplanet

TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) to amerykański teleskop kosmiczny mający szukać egzoplanet.

Podobnie jak w przypadku swojego poprzednika, teleskopu kosmicznego Keplera, do poszukiwania planet poza Układem Słonecznym używana będzie metoda tranzytowa.


TESS (grafika: NASA)

Poszukiwania egzoplanet (planet pozasłonecznych) to nowa dziedzina astronomii istniejąca zaledwie od około 2 dekad. W tym czasie odkryto około tysiąca egzoplanet. Choć pierwotnie wykrywano głównie potężne gazowe egzoplanety, krążące bardzo blisko swych gwiazd macierzystych, to teraz odkrywane są mniejsze egzoplanety - wielkościu kilka razy większej od naszej Ziemi, a nawet porównywalne i mniejsze.


Wideo promocyjne misji

O ile Kepler obserwuje stale tylko wycinek nieba (pomiędzy gwiazdozbiorami Łabędzia i Lutni) to TESS obserwować będzie całe niebo. Z pewnością przyniesie to wykrycie większej ilości kandydatów na egzoplanety - ich liczbę prognozuje się na 1-10 tys. po przebadaniu ponad 200 tys. gwiazd. Po potwierdzeniu da to około kilkaset wykrytych egzoplanet.

TESS skupi się na gwiazdach, które leżą stosunkowow niedalko Ziemi. Do obserwacji służyć będą 4 szerokokątowe kamery CCD o rozdzielczości matrycy 16,8 megapiksela. Każda z nich będzie obejmować wycinek nieba o rozmiarach kątowych 24° x 24°.

Misja TESS jest cześcią programu Explorer obejmującego małe i względnie tanie kosmiczne projekty badawcze. TESS został wybudowany przez firmę Orbital ATK w ramach kontraktu z NASA na 75 mln dolarów. Bazuje na gotowej platformie satelitarnej LEOStar-2. 2 panele słoneczne dostarczać będą 400W zasilania.

Program Explorer to najdłuższa linia obiektów badawczych NASA zaczynająca się na satelicie Explorer 1, pierwszym amerykańskim sztucznym satelicie Ziemi.

Start zaplanowany jest 19 kwietnia 2018 roku, na godzinę 00:51 czasu polskiego (22:51 UTC, 18 kwietnia). Można go oglądać na żywo na naszym portalu, na podstronie kosmonautyka.pl/na-zywo lub w oknie poniżej.

Na orbitę z kosmodromu Canaveral teleskop wyniesie rakieta nośna Falcon 9 firmy SpaceX. Koszt wyniesienia wynosi 87 mln dolarów.

Więcej o misji na jej stronie internetowej:

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: