Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Explorer 1 Explorer 1Explorer 1 to pierwszy amerykański sztuczny satelita Ziemi.Satelita został wyniesiony na orbitę rakietą nośną Jupiter (Juno I) w dniu 31 stycznia 1958 roku czas lokalnego (2 lutego czasu uniwersalnego). Rakieta ta była modyfikacją rakiety Redstone wywodzącej się z V2.
Explorer 1 był pierwszym sztucznym satelitą Ziemi wyniesionym przez USA, zaś trzecim w ogóle. Jesienią rok wcześniej zostały bowiem wyniesione radzieckie satelity Sputnik 1 i Sputnik 2. BudowaSatelita miał kształt podłużnego cylindra o długości 2 m długości i średnicy 15 cm średnicy. Ważył zaledwie 14 kilogramów.
Wyposażony został w zewnętrzny i wewnętrzny czujnik temperatury oraz licznik Geigera-Müllera. Był stabilizowany obrotowo, obracał się wzdłuż własnej długiej osi z prędkością 750 obrotów na minutę. Wyposażony został w rozkładane 2 anteny dwóch nadajników, które transmitowały drogą radiową na Ziemię dane zarejestrowane na taśmie magnetycznej. Zasilanie satelity zapewniane było przez baterie niklowo-kadmowe, które stanowiły około 40% masy całego obiektu.
Ze względu na zasilenie z baterii satelita działał na orbicie niemal 4 miesiące od wystrzelenia. Satelita zamilkł 23 maja 1958 roku. Z powodu szczątkowego oporu atmosfery jego orbita obniżała się co spowodowało, że po 12 latach krążenia wokół Ziemi Explorer 1 wszedł w gęste warstwy atmosfery, gdzie spłonął 31 marca 1970 roku. Do tego czasu wykonał około 58 tys. okrążeń Ziemi. Dzięki danym z wbudowanego licznika Geigera-Müllera amerykański astronom James Alfred Van Allen wykrył pas radiacyjny, określany potem jako Pas Van Allena. Przypuszczał on, że wraz z wysokością promieniowanie kosmiczne rośnie, co faktycznie ma miejsce do wysokości około 1 100 km.
Explorer 1 zapoczątkował całą serię satelitów badawczych Explorer. Wsparcie
|