Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Explorer 1

Explorer 1

Explorer 1 to pierwszy amerykański sztuczny satelita Ziemi.

Satelita został wyniesiony na orbitę rakietą nośną Jupiter (Juno I) w dniu 31 stycznia 1958 roku czas lokalnego (2 lutego czasu uniwersalnego). Rakieta ta była modyfikacją rakiety Redstone wywodzącej się z V2.


Montaż Explorera 1 na rakiecie nośnej Jupiter C (grafika: NASA)

Explorer 1 był pierwszym sztuczny satelita Ziemi wyniesionym przez USA, zaś trzecim w ogóle. Jesienią rok wcześniej zostały wyniesione radzieckie satelity Sputnik 1 i Sputnik 2.

Budowa

Satelita miał kształt podłużnego cylindra o długości 2 m długości i średnicy 15 cm średnicy. Ważył on zaledwie 14 kilogramów.

Był stabilizowany obrotowo, obracał się wzdłuż własnej długiej osi z prędkością 750 obrotów na minutę.

Wyposażony był w rozkładane 2 anteny dwóch nadajników, które transmitowały drogą radiową na Ziemię dane zarejestrowane na taśmie magnetycznej.

Zasilanie satelity zapewniane było przez baterie niklowo-kadmowe, które stanowiły ok. 40% masy całego obiektu.

Wyposażony był w zewnętrzny i wewnętrzny czujnik temperatury, licznik Geigera-Müllera, dzięki któremu amerykański astronom James Alfred Van Allen wykrył pas radiacyjny (nazwane potem Pasem Van Allena). Przypuszczał on, że wraz z wysokością promieniowanie kosmiczne rośnie, co faktycznie ma miejsce do wysokości około 1 100 km.


Przekrój przez Explorera 1 (grafika: NASA)

Ze względu na zasilenia z baterii satelita działał na orbicie prawie 4 miesiące od wystrzelenia. Satelita zamilkł 23 maja 1958 roku. Z czasem z powodu szczątkowego oporu atmosfery jego orbita się wciąż obniżała co spowodowało, że po 12 latach krążenia wokół Ziemi wszedł on w gęste warstwy atmosfery, gdzie spłonął 31 marca 1970 roku. Do tego czasu wykonał około 58 tys. okrążeń Ziemi.

Explorer 1 zapoczątkował całą serię satelitów badawczych Explorer.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: