Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starlink 28

2021-05-16 Starlink 28

Starlink 28 to dwudziesty ósmy dedykowany start z satelitami Starlink.


Satelity Starlink podczas jednej z poprzednich misji (grafika: SpaceX)

Starlink to powstająca konstelacja satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), które zapewnić mają satelitarny dostęp do Internetu na całym świecie.


Logo systemu Starlink (grafika: SpaceX)

Start misji Starlink 28 (v1.0 L26) zaplanowany jest na 16 maja 2021 o godz. 00:54 czasu polskiego (15 maja, 22:54 czasu uniersalnego UTC). Podobnie jak poprzednie starty transmitowany będzie na żywo.


Okno transmiji na żywo

Satelity wyniesie rakieta nośna Falcon 9 startująca z kosmodromu Canaveral na Florydzie (USA). Będzie to piętnasty start orbitalny rakiety Falcon 9 w tym roku.

Pierwszy, najdroższy stopień rakiety Falcon 9 ma zostać ponownie odzyskany. Po separacji wylądować on "na ogniu" na unoszącej się na wodach Atlantyku barce "Of Course I Still Love You" (OCISLY). Booster brał wcześniej udział w 7 misjach.

Tym razem obok kolejnych, typowych 52 satelitów konstelacji Starlink, wyniesione zostaną także dwa dodatkowe satelity: Capella 6 i Tyvak-0130. Znajdą się one na orbicie w ramach programu współdzielonego wynoszenia SmallSat Rideshare.

Capella 6 to satelita radarowy należący do amerykańskiej firmy Capella Space. Jego pokładowy radar z syntetyzowaną aperturą (SAR) wykonywać będzie radarowe obrazowanie powierzchni Ziemi z rozdzielczością poniżej pół metra. Satelita będzie wchodził w skład docelowej konstelacji, składającej się nawet z kilkudziesięciu satelitów na orbicie (3 są już w kosmosie).


Capella 6 otworzy na orbicie radar o średnicy 3,5 metra (grafika: Capella Space)

Z obrazowań radarowych tej konstelacji korzystają już m.in. amerykańskie agencje wywiadowcze National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) plus National Reconnaissance Office (NRO) oraz amerykańskie lotnictwo wojskowe US Airforce oraz marynarka wojenna US Navy.


Największa rosyjska baza okrętów podwodnych na Kamczatce widziana przez satelitę Capella (grafika: Capella Space)

Tyvak-0130 to satelita astronomiczny zbudowany przez amerykańską firmę Tyvak Nano-Satellite Systems.

Oba powyższe satelity dla klientów uwolnione zostaną w pierwszej kolejności, przed satelitami Starlink. Po uwolnieniu i upewnieniu się, że wszystkie satelity Starlink działają użyją one swoich pokładowych silników jonowych, aby osiągnąć docelową orbitę operacyjną (550 km).

Docelowo konstelacja Starlink ma się składać ma aż z kilku tys. satelitów. Obecnie na orbicie znajduje się już ponad 1,5 tys. satelity tej konstelacji.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: