Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SpaceX wyśle w 2018 roku ludzi wokół Księżyca

2017-02-27 SpaceX wyśle w 2018 roku ludzi wokół Księżyca

W drugiej połowie 2018 roku SpaceX wyśle załogowy statek kosmiczny, który okrąży Księżyc - ogłosił Elon Musk.

Termin ten ma być zbieżny z 50 rocznicą misji Apollo 8. Podobnie jak pół wieku wcześniej nie dojdzie do lądowania na powierzchni Księżyca. Analogicznie jak w grudniu 1968 roku kapsuła z 2 astronautami obleci Księżyc dookoła i wróci na Ziemię.


Apollo 8 (grafika: NASA)

Apollo 8 z 1968 roku było pierwszą misją, która wyniosła ludzi poza orbitę okołoziemską. Po wejściu na orbitę Księżyca Apollo 8 wykonało 10 okrążeń Księżyca po czym szczęśliwie wróciło na Ziemię.

Na pokładzie zapowiadanego statku kosmicznego SpaceX znajdzie się 2 turystów kosmicznych. Firma SpaceX nie zdradzała, kim oni są oraz ile wyłożyli za udział w tym historycznym locie. Lot odbyć się ma w kapsule Dragon 2, która od drugiej połowy 2018 roku w ramach kontraktu z NASA transportować ma również amerykańskich astronautów na pokład krążacej wokół Ziemi na niskiej orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


W misję 2 śmiałków zabierze rakieta nośna Falcon Heavy (grafika: SpaceX)

Załogowy lot wokółksiężycowy trwać ma około 1 tygodnia. Statek kosmiczny wystartować ma ze stanowiska startowego LC-39A w kosmodromie Canaveral. To ten sam, z którego startowało większość misji księżycowych w ramach programu Apollo. Użyta ma być opracowywana cieżka rakieta nośna Falcon Heavy. Jej pierwszy lot przewidziany jest na połowę 2017 roku.


Animacja przedstawiająca start rakiety nośnej Falcon Heavy - tutaj ze sztucznym satelitą

Czas najwyższy na powrót na Księżyc. W styczniu 2017 roku zmarł Eugene Cernan, który był ostatnim człowiekiem spacerującym po powierzchni Księżyca.


Niewidoczna z Ziemi strona Księżyca z pokładu Apollo 8 okrążającego naszego naturalnego satelitę (grafika: NASA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: