Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SAR-Lupe

SAR-Lupe

SAR-Lupe to niemieckie satelity szpiegowskie.


SAR-Lupe to pierwsza generacja niemieckich satelitów szpiegowskich (grafika: OHB System)

Jest to konstelacja 5 identycznych satelitów wywiadowczych, które umieszczone są na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Każdy z nich wyposażony jest w radar z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, w skrócie SAR). W przeciwieństwie do tradycyjnych optycznych satelitów szpiegowskich radar umożliwia wykonywanie ujęć powierzchni Ziemi niezależnie od warunków pogodowych (oświetlenia i zachmurzenia).


SAR-Lupe 1 z dobrze widoczoną dużą anteną radaru (grafika: OHB System)

Wyniesienie Satelita Rakieta Kosmodrom
1. 2006 SAR-Lupe 1 Kosmos-3M Plesieck pozycja
2. 2007 SAR-Lupe 2 Kosmos-3M Plesieck pozycja
3. 2007 SAR-Lupe 3 Kosmos-3M Plesieck pozycja
4. 2008 SAR-Lupe 4 Kosmos-3M Plesieck pozycja
5. 2008 SAR-Lupe 5 Kosmos-3M Plesieck pozycja


Integracja z rakietą nośną (grafika: OHB System)

Zostały one wyniesione w kosmos w latach 2006-2008 na pokładzie rosyjskich lekkich rakiet nośnych Kosmos-3M. W chwili wyniesienia podobne satelity radarowe posiadały tylko USA i Rosja.


Rosyjska rakieta nośna Kosmos-3M wynosząca niemieckiego satelitę SAR-Lupe (grafika: OHB System)


Schemat budowy (grafika: OHB System)

Konstelacja SAR-Lupe powstała na miejsce przerwanego programu Horus, którego koszty (5 mld marek niemieckich) były za wysokie dla rządu Niemiec.


Obraz radarowy Nowego Jorku z SAR-Lupe (grafika: OHB System)

Korzystają z niego wszystkie rodzaje niemieckich sił zbrojnych (Bundeswehr), czyli siły powietrzne Luftwaffe, wojsko lądowe Heer oraz marynarka wojenna Marine.

Satelity wraz z system naziemnym do ich obsługi zbudowane zostały przez niemiecką firmę kosmiczną OHB-System z Bremy.

Każdy z satelitów waży około 720 kg i ma wymiary 4x3x2 metrów.


Schemat budowy (grafika: OHB System)

Ze względu na niska orbitę (satelity krążą na wysokości niecałych 500 km nad powierzchnią Ziemi) transmisja danych do stacji naziemnej możliwa jest tylko wtedy, gdy satelita znajduje się bezpośrednio nad nią. Z tego powodu zarejestrowane obrazy muszą zostać najpierw zapisane, zanim będą mogły zostać przesłane do stacji naziemnej.

W związku z dostępną pamięcią około 128 GB, liczba przesłanych obrazów na dzień jest ograniczona do około 30 obrazów. Do ich transmisji wykorzystywane jest pasmo X. Do tego wykorzystywana jest paraboliczna antena pokładowego radaru. Dane sterujące i telemetryczne są wymieniane w formie zaszyfrowanej przez pasmo S.

Średni czas reakcji (czas od zgłoszenia do przesłania zdjęć na Ziemię) wynosi 11 godzin. Ich rozdzielczość ocenia się na 50 cm (tajne dane).


Materiał wojska niemieckiego o satelitach SAR-Lupe z 2007 roku

W ramach porozumienia dane z niemieckich radarowych satelitów SAR-Lupe wymieniane są zobrazowania z optycznych satelitów wywiadowczych Francji.

Konstelację SAR-Lupe uzupełniają także dwa późniejsze niemieckie satelity:

Są one równieź satelity radarowe. Poruszają się one na orbicie w formacji - jeden za drugim w odległości 200 m. Są to satelity podwójnego użytkowania - wojskowego i cywilnego.

W przyszłości satelity SAR-Lupe zastąpione mają być przez 3 nowe, także radarowe satelity wywiadowcze systemu SARah. Na orbicie wokołoziemskiej znaleźć się one mają po 2020 roku i z czasem zastąpić satelity SAR-Lupe po ich okresie życia. Oferować one mają możliwość radarowego obrazowania powierzchni Ziemi w rozdzielczości poniżej 1 m. Kosztować mają 800 mln euro.

Dodatkowo powstać ma wywiadowczy satelita optyczny za 170 mln euro.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: