Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SARah

2022-06-18 SARah

Amerykańska rakieta nośna Falcon 9 wyniosła niemieckiego satelitę szpiegowskiego SARah 1.

SARah 1 to czterotonowy satelita z radarem z anteną z szykiem fazowanym. To pierwszy z trzech nowych niemieckich satelitów szpiegowskich konstelacji SARah, których operatorem będzie Bundeswehra - niemieckie siły zbrojne. Zbudowany został przez koncern Airbus.


Wizualizacja konstelacji SARah (grafika: OHB System)

Radarowe satelity serii SARah zastąpić mają używane obecnie satelity SAR-Lupe umożliwiając prowadzenie kosmicznego zwiadu powierzchni Ziemi w wyższej rozdzielczości.

Start pierwszego satelity SARah 1 odbył się 18 czerwca 2022 roku z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii w USA. Start transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

Satelita umieszczony został na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), dokładniej mówiąc na polarnej.

W misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety nośnej Falcon 9, który wyniósł wcześniej na orbitę amerykańskie misje szpiegowskie NROL-87 i NROL-85. Po rozdzieleniu stopni, pierwszy stopień Falcona 9 powrócił na lądowisko Landing Zone 4.

W przeciwieństwie do tradycyjnych optycznych satelitów szpiegowskich radar umożliwia wykonywanie ujęć powierzchni Ziemi niezależnie od warunków pogodowych (oświetlenia i zachmurzenia).

Dwa pozostałe satelity konstelacji SARah posiadać będą jedynie pasywne reflektory. Buduje je niemiecka firma kosmiczna OHB System.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: