Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > TerraSAR-X

TerraSAR-X

TerraSAR-X to niemiecki radarowy satelita obserwacyjny/szpiegowski.

TerraSAR-X to satelita obserwacyjny wyposażony w radar z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, w skrócie SAR). W przeciwieństwie do tradycyjnych optycznych satelitów radar umożliwia wykonywanie ujęć powierzchni Ziemi niezależnie od warunków pogodowych - w ciemności i przez chmury.


Budowa stadionu w Gdańsku widziana przez TerraSAR-X

TerraSAR-X wyniesiony został w 2007 roku na pokładzie rosyjskiej rakiety nośnej Dniepr startującej z silosa na kosmodromie Bajkonur. Umieszczony został na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) na wysokości 514 km.

Długość satelity to 5 m, średnica 2,4 m. Masa wynosi 1,3 t.

Satelita TerraSAR-X działa w tandemie z także radarowym satelitą TanDEM-X, z którym na orbicie poruszają się w wzajemnej odległości 200 m. Dzięki temu obok płaskiego obrazowania radarowego tandem może pozyskiwać przestrzenne dane. Na podstawie nich tworzyć można potem np. trójwymiarowe modele powierzchni Ziemi.


Lot w tandemie (grafika: DLR (CC))

TanDEM-X jest satelitą podwójnego użytkowania - korzystają z niego zarówno niemieckie wojsko jak i instytucje i firmy cywilne.


Pomiar 17 km odcinka autostrady A4 na wschód od Drezna, gdzie wykryto automatycznie 156 większe pojazdy i zmierzono im temperaturę. (grafika: DLR)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: