Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Relativity buduje fabrykę rakiet

2019-06-11 Relativity buduje fabrykę rakiet

Firma kosmiczna Relativity buduje zakład produkujący rakiety nośne Terran 1.

Relativity to prywatna amerykańska firma kosmiczna założona w 2015 roku przez byłych pracowników SpaceX i Blue Origin. Pracuje ona nad lekkimi rakietami nośnymi Terran 1, które zdolne mają być do wynoszenia ładunku o wadze 1,25 tony na niską orbitę okołoziemską (LEO).


Wizualizacja fabryki rakiet (grafika: Relativity)

Fabryka powstanie w należącym do NASA centrum kosmicznym Stennis Space Center. To największy ośrodek NASA testujący silniki rakietowe. Testowano w nim silniki rakietowe m.in. dla programu księżycowego Apollo czy amerykańskich wahadłowców Space Shuttle.

Na mocy umowy z amerykańską agencją kosmiczną i agencją rozwoju gospodarczego stan Mississippi, firma Relativity wydzierżawiła budynek o powierzchni 20 tys. m2 na okres 10 lat, z opcją przedłużenia dzierżawy o 10 lat.

Choć warunki umowy nie zostały ujawnione to firma mówi o znacznych upustach. Zobowiązała się ona do zainwestowania 59 mln dolarów. Zwiększy także liczbę pracowników w stanie z obecnych 10 pracowników do 200 osób w ciągu 5 lat.

Firma zdecydowała się na Stennis ze względu na unikalną, gotową infrastrukturę - m.in. dźwigi do podnoszenia rakiet. Kilka km od budynku Relativity testuje już swoje silniki rakietowe dla przyszłej rakiety Terran 1.

Linia produkcyjna rakiet w fabryce będzie zdolna wytworzyć od 12 do 24 rakiet rocznie. Czy to dużo? Dla porównania SpaceX w 2018 roku odbyła rekordowe 21 startów rakiet, zaś w 2017 roku 18 startów.


Wizualizacja stanowiska startowego z rakietą nośną Terran 1 (grafika: Relativity)

Start pierwszej rakiety nośnej Terran 1 odbyć się ma do końca 2020 roku. Startować ona będzie z kosmodromu Canaveral na Florydzie.


Prezentacja firmy

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: