Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Terran 1 Terran 1Terran 1 to nowa amerykańska lekka rakieta nośna.
Rakieta Terran 1 zdolna ma być do wyniesienia ładunku o wadze 1,25 tony na niską orbitę okołoziemską (LEO). PowstanieRakietę Terran 1 zbudowała prywatna amerykańska firma kosmiczna Relativity. BudowaTerran 1 to rakieta dwustopniowa. Pierwszy stopień napędzany ma być przez 9 silników rakietowych Aeon 1 na paliwo płynne - na płynny tlen (LOX) i płynny metan (LNG). Dadzą one w sumie 63 ton ciągu. Drugi stopień składa się z ma 1 silnika Aeon 1 dającego w próżni ciąg 8,8 tony.
Silnik rakietowy Aeon 1 testowany był w należącym do NASA centrum kosmicznym Stennis, na wydzierżawionym od agencji na 20 lat stanowisku testowym. Do budowy elementów rakiety wykorzystywana jest zbudowana przez firmę Stargate (z ang. gwiezdne wrota) - największa drukarka metalowa 3D na świecie. Drukuje ona zarówno elementy silników rakietowych, jak i resztę konstrukcji rakiety. Pozwala na znaczną redukcję ilości części.
Dane techniczne rakiety nośnej Terran 1:
LotyPierwszy start rakiety nazwany "Good Luck, Have Fun" odbył się w 2023 roku. Niestety zawiódł drugi stopień i rakieta nie osiągnęła orbity. Starty rakiety odbywają się z kosmodromu Canaveral, ze stanowiska startowego LC-16 (Lanuch Complex 16). Start rakiety kosztować ma 10-12 mln dolarów. Docelowo starty rakiet odbywać się mają w czasie zaledwie 60 dni od zamówienia. PrzyszłośćJako, że firma reklamuje się jako druga po SpaceX, która uczynić ma ludzkość gatunkiem wieloplanetarnym (podobnie jak firma Elona Muska wskazuje na Marsa) po lekkiej rakiecie nośnej Terran 1 chce zbudować większą rakietę Terran R zdolną także do lotów poza niską orbitę okołoziemską (LEO). Wsparcie
|