Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Przyszła księżycowa rakieta NASA opuszcza fabrykę

2020-01-08 Przyszła księżycowa rakieta NASA opuszcza fabrykę

Fabrykę opuścił główny stopień rakiety Space Launch System (SLS), która zabierze ludzi ponownie na Księżyc.

Prace montażowe głównego stopnia nowej rakiety nośnej Space Launch System (SLS) zostały ukończone.


Przy tworzeniu pierwszego stopnia rakiety SLS dla NASA brało udział 1 100 firm z całych Stanów Zjednoczonych (grafika: NASA)

Teraz stopień został załadowany na barkę "Pegasus" celem dostarczenia do należącego do NASA centrum Stennis Space Center w Bay Saint Louis, amerykańskim mieście nad Zatoką Meksykańską w stanie Missisipi.


Montaż odbył się w należącym do NASA zakładzie Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie (grafika: NASA)

Barka ze stopniem popłynie 65 km. W Stennis zostaną przeprowadzone końcowe testy stopnia przed montażem do pierwszego startu rakiety, jeszcze bezzałogowego, przewidzianego na 2020 lub 2021 rok.


Rakieta SLS zabierze ludzi ponownie na Księżyc (grafika: NASA)

Nowa, bardzo ciężka rakieta STS jest kluczowa dla programu Artemis obejmującego powrót Amerykanów na Księżyc. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to będzie to miało miejsce w 2024 roku.

W centrum kosmicznym Stennis rakieta zostanie przetestowana na historycznym stanowisko testowym B-2, gdzie ponad pół wieku temu testowana była rakieta Saturn V programu Apollo.


Należący do NASA ośrodek badań kosmicznych Stennis Space Center zajmuje się testowaniem napędów rakietowych od lat 60. XX wieku (grafika: NASA)

Główny stopień rakiety zbudował koncern Boeing. Silniki rakietowe RS-25 dostarczyła firma Aerojet Rocketdyne.

Teraz wraz z ukończeniem montażu głównego stopnia dla rakiety misji Artemis 1, NASA skoncentruje swoje wysiłki na budowie kolejnego stopnia głównego dla drugiej rakiety. Rakieta ta w ramach misji Artemis 2 będzie załogowa. Wyniesie ona statek kosmiczny Orion w podróż wokół Księżyca. Trzecia rakieta w ramach misji Artemis 3 wyśle amerykańskich astronautów ponownie na Księżyc, dokładniej na jego południowy biegun.


Statek kosmiczny Orion (grafika: NASA)

Na Księżycu wyląduje kobieta i mężczyzna, których personaliów jeszcze nie znamy.

"Rakieta SLS zaprojektowana jest tak, aby ewoluować, więc za jej pomocą mogą być zrealizowana różne misje - najpierw na Księżyc w ramach programu Artemis, a następnie na Marsa i innych miejsc w głębokiej przestrzeni kosmicznej." - powiedział John Honeycutt, menadżer rakiety.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: