Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Prime PrimePrime to budowana przez brytyjską firmę Orbex lekka rakieta nośna.
Prime to dwustopniowa rakieta orbitalna. Zdolna ona będzie wynieść na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunek o masie 150-200 kg. PowstawanieRakieta jest rozwijana przez brytyjską firmę Orbex. Skupia ona osoby wywodzące się m.in. z NASA i ESA. Do tej pory na rozwój rakiety firma zabezpieczyła 30 mln funtów z prywatnych i publicznych źródeł. W firmę zainwestowały jedne z największych europejskich funduszy inwestycyjnych (Sunstone Technology Ventures, High-Tech Gründerfonds), UK Space Agency - brytyjska agencja kosmiczna, europejska ESA i Komisja Europejska. BudowaPrime to rakieta dwustopniowa napędzana przez silniki rakietowe na paliwo płynne. Mają nimi być sprężony propan i ciekły tlen (LOX). Pierwsze szczegóły rakiety zostały upublicznionwe w lutym 2019 roku, podczas otwarcia nowej siedziby głównej firmy w Forres w szkockim górzystym regionie Highlands. Wówczas zaprezentowano prototyp drugiego, górnego stopnia rakiety.
Wykonany on został z lekkiego, ale niezwykle wytrzymałego włókna węglowego oraz kompozytu aluminiowego. Przy powstaniu silnika rakietowego zastosowano druk 3D.
Duża część stopnia pierwszego ma być wielokrotnego użytku. Pozwoli to oszczędzić pieniądze, bowiem silniki stopnia pierwszego to nadroższa część rakiety nośnej. Lądować on ma na morzu. Na chwilę obecną nie są znane szczegóły techniczne tego sposobu, jest on obecnie w trakcie patentowania. Firma opracowała własny bezszokowy system separacji stopni rakiety oraz uwalniania ładunku na orbicie o nazwie Magic. LotyPierwszy lot rakiety Prime odbyć się ma już w 2021 roku. Wynieść ma ona wówczas eksperymentalny ładunek dla brytyjskiej firmy Surrey Satellite Technology (SSTL), specjalizującej się w budowie małych satelitów. Wśród ogłoszonych klientów jest także szwajcarska firma Astrocast, która planuje wynieść konstelację kilkudziesięciu nanosatelitów telekomunikacyjnych dla Internetu Rzeczy (IoT). Rakiety Prime startować mają z powstającego pierwszego brytyjskiego kosmodromu w Sutherland, także w północnej Szkocji.
Rakieta Prime, kosmodrom Sutherland jest częścią UK Spaceflight Programme - własnego, brytyjskiego programu kosmicznego. Przypomnijmy, że na początku ery kosmicznej Wielka Brytania przystąpiła ochoczo do wyścigu kosmicznego. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku Wielka Brytania opracowała własną rakietę nośną Black Arrow, która wyniosła na orbitę pierszego stricte brytyjskiego satelitę Prospero. Starty odbywały się z nieczynnego dziś kosmodromu Woomera w Australii. Niestety szybko własny brytyjski program kosmiczny został skreślony z powodów wysokich kosztów.
Wsparcie
|