Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Wielka Brytania buduje własny kosmodrom

2018-07-21 Wielka Brytania buduje własny kosmodrom

Wielka Brytania ponownie będzie miała własny kosmodrom, z którego startować będą brytyjskie rakiety w kosmos. Powstanie w Szkocji.


Wielka Brytania dołączy do elitarnej grupy państw z własnym kosmodromem i rakietą nośną

Nowy brytyjski kosmodrom powstanie w Sutherland w północnej Szkocji. Decyzję o jego budowie ogłosił Greg Clark, brytyjski sekretarz ds. biznesu, podczas targów lotniczych w Farnborough.

Rząd brytyjski przeznaczy na inwestycję 50 mln funtów. Większość z tej sumy, bo 23,5 mln funtów, trafi do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, który pomoże brytyjskiej agencji kosmicznej UK Space Agency. Amerykanie dostarczą Brytyjczykom niezbędne systemy naziemne kosmodromu oraz rakiety nośne.

Budowę kosmodromu w Szkocji nadzorować bedzie regionalna agencja gospodarcza Scottish Government Highlands & Islands Enterprise (HIE).

"Odliczanie do pierwszego startu rakiety orbitalnej z terenu Wielkiej Brytanii rozpoczęło się. Rząd Wielkiej Brytanii wyraził chęć zwiększenia do 2030 roku udziału własnego sektora kosmicznego w światowej gospodarce kosmicznej do 10%. Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani, aby pomóc mu w osiągnięciu tego celu. Inicjatywa ta nie tylko przyśpieszy postępy w nauce i innowacji, ale stworzy to także nowe możliwości obecnym i przyszłym dostawcom z Wielkiej Brytanii, aby stać się częścią następnej epoki kosmicznej." - powiedział Patrick Wood z Lockheed Martin, oddział w UK.

Z nowego kosmodromu startować mają małe rakiety nośne wynoszące zminiaturyzowane satelity (CubeSat, nanosatelity). Firmy brytyjskie są mocno aktywne na stale rosnącym rynku małych satelitów.

Lockheed Martin wykorzystywać ma wersję rakiety nośnej Electron opracowaną przez amerykańsko-nowozelandzką firmę Rocket Lab.


Wersja rakiety Electron (grafika: Lockheed Martin)

5,5 mln funtów z tej kwoty otrzymać ma także brytyjska firma kosmiczna Orbex. Przeznaczona ona będzie na budową własnej rakiety nośnej Prime.


Rakieta Prime (grafika: Orbex)

W brytyjski Orbex zainwestowały europejskie spółki venture capital Sunstone Technology Ventures i High-Tech Gründerfonds. Firma nie ujawniła jeszcze szczegółów technicznych dotyczących pojazdu. Wiadomo, że napędzana będzie przez propan i wykonana w włókna węglowego.

Kosmodrom rozpocząć ma działanie na początku lat 20. XXI wieku. Budowa kosmodromu jest częścią własnego programu kosmicznego UK Spaceflight Programme.

Na początku ery kosmicznej Wielka Brytania przystąpiła ochoczo do wyścigu kosmicznego. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku Wielka Brytania opracowała własną rakietę nośną Black Arrow, która wyniosła na orbitę pierszego stricte brytyjskiego satelitę Prospero. Starty odbywały się z nieczynnego dziś kosmodromu Woomera w Australii. Niestety szybko własny brytyjski program kosmiczny został skreślony z powodów wysokich kosztów.


Kompilacja startów byłej brytyjskiej rakiety nośnej Black Arrow

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: