Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Black Arrow Black ArrowBlack Arrow to brytyjska rakieta nośna.
Była to pierwsza (i jedyna) brytyjska rakieta nośna, która wyniosła ładunek na orbitę. Ładunkiem tym był Prospero - pierwszy stricte brytyjski sztuczny satelita Ziemi (wcześniejszy satelita Ariel 1 był owocem współpracy z USA i wyniesiony był amerykańską rakietą). BudowaRakieta Black Arrow bazowała na wcześniejszej, mniejszej brytyjskiej rakiecie badawczej Black Knight oraz brytyjskim rakietowym pocisku balistycznym Blue Steel służącym do przenoszenia brytyjskich bomb jądrowych.
Rakieta składała się z 3 stopni. Pierwsze dwa stopnie napędzane były silnikami rakietowymi na płynne paliwo, które stanowiła kerozyna (nafta) i nadtlenek wodoru (stężenie 85%). Trzeci i ostatni stopień napędzany był silnikami rakietowymi na paliwo stałe. Black Arrow miała niemal 13 m wysokości, 2 m średnicy. Jej masa całkowita 18,1 ton. UżytkowanieOdbyły się 4 starty rakiety. Dwa z nich zakończyły się sukcesem.
Do startów wykorzystywano nieczynny już dziś australijski poligon rakietowy Woomera. Program własnej rakiety nośnej został zakończony ze względów ekonomicznych. Brytyjczycy uznali, że tańsze dla przyszłych lotów będzie użycie amerykańskiej rakiety Scout, która miała podobną pojemność ładunku użytecznego. Wielka Brytania to jedyny kraj na świecie, który z powodzeniem opracował, a potem porzucił możliwość wystrzeliwania ładunków na orbitę. Dziś rakietę nośną Black Arrow (ostatnia niewystrzelona została zachowana) oraz makietę pierwszego sztucznego brytyjskiego satelity Prospero zobaczyć można w Muzeum Nauki (Science Museum) w Londynie.
Wsparcie
|