Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Postępują prace nad załogową wersją wahadłowca Dream Chaser

2019-08-19 Postępują prace nad załogową wersją wahadłowca Dream Chaser

Równolegle do budowy dostawczego, bezzałogowego wahadłowca Dream Chaser firma Sierra Nevada nadal rozwija załogową wersję tego pojazdu.


Wahadłowiec Dream Chaser (grafika: NASA)

Dream Chaser w wersji bezzałogowej do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dostarczyć ma pierwszy ładunek na wiosnę 2021 roku. Będzie to pierwszy z co najmniej 6 lotów dostawczych do ISS ze sprzętem i zapasami. Zostały one zakontraktowane przez NASA, które rutynowe załogowe i bezzałogowe loty na niską orbitę okołoziemską (LEO) oddaje w kompetencje prywatnego sektora (dzięki temu NASA chce się skupić na odkrywczych lotach w głęboki kosmos - powrocie na Księżyc i locie na Marsa). Budowa bezzałogowego Dream Chasera postępuje z harmonogramem.

Równolegle do wersji bezzałogowej trwają także prace nad wersją załogową. Według danych firmy Sierra Nevada wersja bezzałogowa i załogowa są w 85% takie same. Załogowy Dream Chaser wynoszony ma być na szczycie nowej rakiety nośnej Vulcan firmy United Launch Alliance (ULA). W locie szybowcowym lądować ma na dowolnym pasie startowym zdolnym obsługiwać typowe samoloty pasażerskie. Zbudowany z włókna węglowego wahadłowiec kosmiczny wielokrotnego użytku transportować ma od 2 do nawet 7 osób.


Testowy lot szybowcowy pojazdu

Wahadłowiec Dream Chaser od samego początku miał być załogowym statkiem kosmicznym, umożliwiającym transport ludzi. Powstał on na opracowanym przez NASA w latach 90. XX wieku NASA koncepcie HL-20 Personnel Launch System i testowym BOR-4 - pojeździe testowym z programu rosyjskiego wahadłowca Buran. W 2014 roku Dream Chaser przegrał przetarg NASA na wysłanie załóg na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wówczas kontrakt zdobyły statki kosmiczne Dragon 2 firmy SpaceX i Starliner firmy Boeing.


Wizualizacja wahadłowca Dream Chaser po zadokowaniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (grafika: Sierra Nevada)

W przyszłości załogowa wersja wahadłowca służyć ma nie tylko NASA, ale także np. do turystyki kosmicznej. Konstrukcją zainteresowani są także Europejczycy. W tym przypadku europejska wersja pojazdu startować by miała na nowej europejskiej rakiecie nośnej Ariane 6.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: