Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Vulcan

Vulcan

Vulcan to budowana ciężka amerykańska rakieta nośna.

Powstawanie

Rakieta nośna Vulcan rozwijana jest od 2014 roku przez konsorcium United Launch Alliance (ULA). Stanowić na następcę używanych przez nią obecnie rakiet Atlas V i Delta IV. Jej rozwój finansowany jest ze środków firmy oraz publicznych.

Budowa

Vulcan ma być rakietą dwustopniową. Jej średnica ma wynosić 5,4 metrów.

Pierwszy stopień rakiety ma być napędzany poprzez 2 silniki rakietowe. Będą to silniki rakietowe BE-4 firmy Blue Origin, który wygrał z silnikiem AR1 firmy Aerojet Rocketdyne. Do wynoszenia cięższych ładunków stopień ten może być wspomagany dodatkowymi rakietami na paliwo stałe (do 6 sztuk).

Pierwszy stopień będzie w części odzyskiwany. Po wypaleniu się pierwszego stopnia od odrzuconego pierwszego stopnia odłączać się będą silniki rakietowe. Opadać one mają na spadochronach tak, aby mogły być przechwycone w locie przez specjalnie do tego przystosowany samolot. Obniżyć to ma koszty użytkowania rakiety - silniki pierwszego, największego stopnia rakiety to najdroższy jej element.

Drugi człon to Centaur. To już używany w rakietach Atlas i Titan człon na paliwo kriogeniczne (mieszaninę ciekłego wodoru i ciekłego tlenu).

Loty

Vulcan swój pierwszy lot wykonać ma w lutym 2023 roku. Z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA wyniesie ona pierwszy transportowy lądownik księżycowy Peregrine oraz pierwsze dwa testowe satelity globalnego systemu Internetu satelitarnego Project Kuiper.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: