Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Vulcan

Vulcan

Vulcan to budowana ciężka amerykańska rakieta nośna.

Powstawanie

Rakieta nośna Vulcan opracowywana jest od 2014 roku przez konsorcium United Launch Alliance (ULA). Stanowić na następcę używanych przez nią obecnie rakiet Atlas V. i Delta IV. Jej rozwój finansowany jest ze środków firmy oraz publicznych.

Budowa

Vulcan ma być rakietą dwustopniową. Jej średnica ma wynosić 5,4 metrów.

Pierwszy stopień rakiety ma być napędzany poprzez 2 silniki rakietowe. Będą to 2 silniki rakietowe BE-4 firmy Blue Origin lub 1 silnik AR1 firmy Aerojet Rocketdyne. Do wynoszenia ciężych ładunków stopień ten może być wspomagany dodatkowymi rakietami na paliwo stałe (do 6 sztuk). Pierwszy stopień będzie w części odzyskiwalny. Po wypaleniu się pierwszego stopnia od odrzuconego pierwszego stopnia odłączać się będą silniki rakietowe. Opadać one mają na spdochronach tak, aby mogły być przechwycone w locie przez specjalnie do tego przystosowany samolot. Obniżyć to ma koszty użytkowania rakiety - silniki pierwszego, największego stopnia rakiety to najdroższy jej element.

Drugi człon to Centaur. To już używany w rakietach Atlas i Titan człon na paliwo kriogeniczne (mieszaninę ciekłego wodoru i ciekłego tlenu).

Loty

Vulcan swój pierwszy lot wykonać ma jeszcze w 2019 roku .

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: