Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy turystyczny spacer kosmiczny

2020-06-25 Pierwszy turystyczny spacer kosmiczny

Rosjanie ponownie wozić będą turystów w kosmos. W 2023 roku jeden z nich wykona pierwszy turystyczny spacer kosmiczny.


Kosmiczny spacer rosyjskiego kosmonauty (grafika: NASA)

Odzyskanie przez USA możliwości wysłania własnych astronautów własnymi rakietami nośnymi (Falcon 9 firmy SpaceX) umożliwi Rosjanom ponowne wykonywanie lotów w kosmos z turystami.

W latach 2001-2009 Rosjanie wykonali 8 lotów turystycznych w kosmos. W ich ramach na pokładzie małego 3-osobowego Sojuza zabierano jednego turystę. Teraz Roskosmos planuje loty, w których brać udział będzie jeden profesjonalny kosmonauta plus aż dwóch kosmicznych turystów. Odbywać się one będą do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), do rosyjskiej jego części.

W czasie takiego lotu, zaplanowanego na 2023 rok, jeden z kosmicznych turystów wykonać ma spacer kosmiczny. Będzie to pierwsze takie wyjście w przestrzeń kosmiczną w historii kosmonautyki. Odbędzie się pod opieką zawodowego kosmonauty.

Stosowna umowa została podpisana między amerykańską firma Space Adventures (organizowała ona poprzednie loty) oraz należącymi do Roskosmosu zakładami RKK Energia, które odpowiedzialne są za załogowy program kosmiczny. Nie podano jeszcze tożsamości turystów.

Przedsiębiorca Dennis Tito, uznawany za pierwszego turystę kosmicznego, zapłacił za lot 20 mln dolarów w 2001 roku. W 2009 roku cyrkowiec Guy Laliberté za lot zapłacił 35 mln dolarów.

Amerykanie płacili Rosjanom za 1 miejsce w Sojuzie od około 20 mln dolarów (gdy latały jeszcze wahadłowce Space Shuttle) do ponad 80 mln dolarów (2018 rok).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: