Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwsze 60 satelitów Starlink na orbicie

2019-05-23 Pierwsze 60 satelitów Starlink na orbicie

Na orbitę okołoziemską trafił pierwszy fragment globalnego systemu Internetu satelitarnego Starlink.


Satelity Starlink przez uwolnieniem (grafika: SpaceX)

Docelowo konstelacja Starlink składać się ma z 12 tys. satelitów umieszczonych w 3 warstwach na 3 wysokościach orbitalnych - 340, 550 i 1 150 km.


Przelot satelitów Starlink widziany nad Holandią niecałą dobę po starcie (widoczne także z Polski)

Jako, że już wcześniej SpaceX umieścił pierwsze 2 testowe satelity systemu w sumie wokół Ziemi krąży 62 satelitów Starlink.

Wysłane satelity produkcyjne różnią się się od pierwszych dwóch testowych, które trafiły na orbitę w lutym 2018 roku. Są płaskie. Pozwoliło to na umieszczenie aż 60 satelitów w ładowni 1 rakiety nośnej Falcon 9.


Satelity Starlink przed umieszczeniem w ładowni rakiety nośnej Falcon 9 (grafika: SpaceX)


Cała transmisja ze startu

Podczas tego wyniesienia wykorzystano booster Falcona 9, który wcześniej dwukrotnie już startował do misji Telstar 18 VANTAGE (2018) i Iridium 8 (2019). Po rozpędzeniu reszty rakiety i separacji pierwszy stopień wylądował na "słupie" ognia na autonomicznej barce "Of Course I Still Love You" (OCISLY) unoszącej się na Atlantyku.

Satelity telekomunikacyjne Starlink budowane są seryjnie w fabryce SpaceX w Redmond w stanie Waszyngton, USA.

Satelity wyposażone są w rozkładany pojedynczy panel słoneczny, co zdaniem SpaceX ma być bardziej niezawodne niż w przypadku typowych dwóch paneli.

Zapatrzone są w silniki jonowe, dokładniej silniki Halla, w których paliwo stanowi krypton. Służą one do zajęcia pozycji orbitalnej - podniesienia orbity z wyjściowej 440 km do docelowej 550 km.

Ze względu na prawne regulacje budowa konstelacji Starlink zakończyć się musi do listopada 2027 roku. Do świadczenia komercyjnych usług potrzebnych jest ok. 800 satelitów na orbicie. Firma SpaceX szacuje, że system zacznie się zwracać już od 1 tys. satelitów.

System Starlink zapewnić ma szybki dostęp do Internetu z prędkością do 1 GB/s na użytkownika.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: