Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > OneWeb 17

2023-03-09 OneWeb 17

Po raz siedemnasty wystartowała dedykowana misja z satelitami globalnego internetu satelitarnego OneWeb.


Naszywka misji (grafika: OneWeb)

OneWeb to powstająca konstelacja satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), które zapewnić mają satelitarny dostęp do Internetu na całym świecie.


Logo systemu OneWeb (grafika: OneWeb)

Start misji OneWeb 17 odbył się 9 marca 2023 roku z kosmodromu Canaveral. Satelity wyniosła amerykańska rakieta nośna Falcon 9. Był to trzeci start SpaceX z satelitami konkurencyjnego do Starlinka systemu OneWeb.


Lądowanie stopnia pierwszego (grafika: SpaceX)

Start rakiety był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Wcześniej satelity OneWeb wynoszone były przez rosyjskie rakiety nośne Sojuz startujące z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Jednakże w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę (wprowadzenie obustronnych sankcji między Zachodem i Rosją) starty tych rakiet z tego miejsca zostały zawieszone.

Na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) umieszczonych zostać ma 40 kolejnych satelitów OneWeb.

Pierwszy stopień rakiety nośnej Falcon 9 został odzyskany. Wylądował on na "słupie ognia" na lądowisku Landing Zone 1 (LZ1). Był to jego trzynasty start.

Do tej pory odbyło się 16 startów rakiet z w sumie 542 satelitami operacyjnymi OneWeb. Do uzyskania pełnego globalnego zasięgu wymagane są jeszcze trzy starty orbitalne. Docelowo konstelacja OneWeb składać się ma z 648 satelitów umieszczonych na wysokości 1,2 tys. km nad powierzchnią Ziemi.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: