Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Niesamowita kumulacja startów rakiet

2018-12-18 Niesamowita kumulacja startów rakiet

Jeśli nie zawiedzie technika i pogoda to czeka nas niespotykane nagromadzenie startów rakiet w kosmos w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin.


Wszystkie rakiety przed startem

Czeka na nas aż 5 startów rakiet (data wg. czasu polskiego: organizacja odpowiedzialna - rakieta - ładunek):

  1. środa, 19 grudnia 2018 - godz. 11:00: ISRO - GSLV-F11 - GSAT-7A ☑
  2. środa, 19 grudnia 2018 - godz. 17:27: ESA - Sojuz - CSO1 ☑
  3. środa, 19 grudnia 2018: Blue Origin - New Shepard - NASA (aktualizacja: przełożony na 21 grudnia)
  4. środa, 19 grudnia 2018 - godz. 15:07: SpaceX - Falcon 9 - GPS III-2 (aktualizacja: przełożony na nieokreśloną datę)
  5. czwartek, 20 grudnia 2018 - godz. 02:37: ULA - Delta IV Heavy - NROL-71 (aktualizacja: przełożony na 21 grudnia)

ISRO - GSLV-F11 - GSAT-7A

Start indyjskiej rakiety GSLV indyjskiej agencji kosmicznej ISRO odbył się z kosmodromu Sriharikota. Wyniosła ona indyjskiego wojskowego satelitę komunikacyjnego GSAT-7A.


Indyjska rakieta

ESA - Sojuz - CSO1

Rosyjska rakieta Sojuz z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wysłała na orbitę francuskiego satelitę szpiegowskiego CSO-1.

Blue Origin - New Shepard - NASA

Start rakiety New Shepard firmy Blue Origin. Lot ten będzie suborbitalny. To kolejny bezzałogowy lot testowy rakiety, która wykorzystywana ma być do turystyki kosmicznej.

Link do relacji:

W przyszłej kapsule dla załogi i turystów znajdować się będą eksperymenty NASA.

Start został przełożony z wtorku ze względu na "kwestie infrastruktury naziemnej". Przy dobrej pogodzie odbyć się miał w środę. Został przełożony na 21 grudnia.

Space X - Falcon 9 - GPS III-2

Start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Z kosmodromu Canaveral, w ramach misji GPS III SV01, na średnią orbitę okołoziemską (MEO) rakieta zostanie wyniesiony pierwszy satelita GPS trzeciej generacji.

W przypadku tej misji, jako że ładunek umieszczony ma być na wyższej niż zazwyczaj orbicie, pierwszy stopnień nie będzie odzyskiwany. Wymaga to wykorzystania pełnych możliwości rakiety i paliwa w niej - nie zostałoby w niej paliwa na lądowanie "na słupie ognia". Dtego też zobaczyć można "gołą" konfigurację rakiety - bez rozkładanych nóg do lądowania i stateczników kracownicowych.

Start pierwotnie był zaplanowany na wtorek. Został przełożony ze względu na problemy z komputerem sterującym lotem na środę. Odbyć się miał o godz. 15:07 czasu polskiego, jednakże został przełożny ze względu na czujniki stopnia pierwszego.

ULA - Delta IV Heavy - NROL-71

Start amerykańskiej rakiety Delta IV koncernu United Launch Alliance (ULA) odbędzie się z kosmodromu Vandenberg. Wyniesie ona amerykańskiego satelitę szpiegowskiego NROL-71.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: