Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > NASA prezentuje logo załogowego programu księżycowego Artemis

2019-07-19 NASA prezentuje logo załogowego programu księżycowego Artemis

Amerykański program kosmiczny Artemis zakładający ponowne lądowanie ludzi na Księżycu już w 2024 roku ma własne logo.


Logo programu Artemis (grafika: NASA)

Logo Artemis nawiązuje do loga programu Apollo sprzed półwiecza.


Logo programu Apollo (grafika: NASA)

Symbolika loga wg. NASA:

  • Litera A obrazuje trajektorię z Ziemi na Księżyc. Reprezentuje start i symbolizuje grot strzałki z kołczanu Artemidy (Artemis).
  • Czubek litery A wychodzi poza Księżyc pokazując, że wysiłek na Księżyc nie jest końcem, ale raczej przygotowaniem do wszystkiego, co znajduje się poza nim.
  • Półksiężyc Ziemi na dole pokazuje misje z perspektywy ludzkości. Oznacza, że ruszamy z Ziemi. Wszystko, czego się uczymy i rozwijamy, powróci z powrotem na Ziemię. Półksiężyc obrazuje również łuk Artemidy jako źródło, z którego pochodzi cała energia i wysiłek.
  • Trajektoria przesuwa się od lewej do prawej przez poprzeczkę litery A, przeciwnie do Apollo. Podkreśla w ten sposób wyraźne różnice w powrocie na Księżyc. Trajektoria jest czerwona, aby symbolizować drogę na Marsa.
  • Księżyc jest kolejnym celem i kamieniem milowym na Marsa. Jest on centralnym punktem wszystkich działań programu Artemis.

Programu Artemis bazuje na budowanej obecnie przez NASA ciężkiej rakiecie nośnej Space Launch System (SLS), załogowym statku kosmicznym Orion, zaczątku stacji okołoksiężycowej Gateway, statkach transportowych z paliwem i lądowniku księżycowym.


Prezentacja programu Artemis

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: