Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > NASA planuje lądowanie ludzi na Księżycu w 2024 roku

2019-05-05 NASA planuje lądowanie ludzi na Księżycu w 2024 roku

NASA chce wysłać ponownie ludzi na Księżyc w ciągu 5 lat.


Wizja artystyczna lądownika księżycowego (grafika: NASA)


Wiceprezydent USA Mike Pence zapowiada powrót na Księżyc do 2024 roku

Plan techniczny NASA powrotu ludzi na Księżyc zaczyna nabierać kształtu. NASA przedstawiła więcej szczegółów. Ponowne lądowanie na Księżycu wymagałby trzech startów budowanej obecnie przez NASA bardzo ciężkiej rakiety nośnej Space Launch System (SLS) oraz załogowego statku kosmicznego Orion.


Wizualizacja startu rakiety Space Launch System (grafika: NASA)

Pierwszy testowy lot rakiety SLS, oznaczony Exploration Mission 1 (EM-1), wysłać ma statek kosmiczny Orion, jeszcze bez załogi, wokół Księżyca. Potem przetestowany ma zostać powrót kapsuły na Ziemię - wejście w atmosferę z prędkością 11 km/s i wodowanie na Pacyfiku. Lot ten jest jednak opóźniony z powodu problemów związanych z montażem rdzenia rakiety, w szczególności sekcji silnika. Aby przyśpieszyć dziewiczy lot NASA rozważa zaledwie 10 sekundowy test statyczny silników SLS przeprowadzony wprost na kosmodromie Canaveral zamiast 8 minut testu na stanowisku próbnym w Centrum Kosmicznym Stennis. Start odbyć się ma najwcześniej na koniec 2020 lub w 2021 roku.


Zbiornik wodoru rakiety SLS (grafika: NASA)

Równolegle do misji załogowej trwają przygotowania do lotu z załogą, oznaczonego jako Exploration Mission-2 (EM-2). Lot ten odbyć się ma w 2022 roku. Załoga w statku kosmicznym Orion okrążyć ma Księżyc, po czym wrócić na Ziemię. Podczas tego lotu na orbitę wokół Księżyca trafić ma także Power and Propulsion Bus (PPB), pierwszy człon przyszłej, małej wokółksiężycowej stacji kosmicznej Gateway. Trwają prace nad tym modułem.


Marcowe testy kapsuły Oriona na oceanie (grafika: NASA)

W międzyczasie NASA pozyskać ma brakujący sprzęt do lądowania na Księżycu. 26 kwietnia 2019 roku NASA, wzorem programu Apollo sprzed pół wieku, zaprosiła amerykańskie koncerny do składania propozycji na lądownik księżycowy. Jego zaprojektowanie, budowę i testy.

Lądowanie na Księżycu odbyć się by miało już w 2024 roku podczas trzeciego lotu rakiety SLS, oznaczonej Exploration Mission-3 (EM-3).


Wizja startu z Księżyca w drogę powrotną (grafika: NASA)

Co ciekawe NASA obejść się może bez stacji Gateway, która modułowo umieszczona ma być wokół Księżyca także rakietami SLS. Lądownik księżycowy połączony może być ze statkiem kosmicznym Orion na orbicie Księżyca. Nie potrzeba by było zawijać do Gateway - jak to planowano wcześniej w dłuższym planie powrotu na Księżyc.

"Powiedziałbym, że pierwsze lądowanie w 2024 roku będzie spartańskie. Podczas niego nie będziemy długo przebywać na powierzchni. Skafandry będę odchudzone jak to możliwe." - powiedział William Gerstenmaier, administrator NASA odpowiedzialny za załogowe loty kosmiczne.

Wiadomo, że na Księżycu wylądować mają mężczyzna i kobieta.

Lądowanie na Księżycu w 2024 roku przypadłoby na koniec drugiej kadencji Donalda Trumpa, pod warunkiem że zostałby on ponownie wybrany.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: